# zmluva
V náleze, ktorý je predmetom tohto článku, sa musel Ústavný súd ČR zaoberať formalizmom pri výklade zmluvy o pôžičke. Upriamil pritom pozornosť na spôsob výkladu zmluvy tak, aby nedochádzalo k doslovnému výkladu jej textu iba s použitím jazykového výkladu.
Rezervovať si ubytovanie cez internet prostredníctvom booking.com alebo iných obdobných platforiem je najjednoduchší spôsob, ako začať plánovať dovolenku. V ktorom momente pri klikaní na webe je však uzatvorená zmluva o ubytovaní? Prečítajte si náš článok a dozviete sa, kedy vám hotel môže naúčtovať poplatky za nedostavenie sa na pobyt.
História Slovenskej republiky nepozná bilaterálnu zmluvu, ktorá by polarizovala spoločnosť tak veľmi, ako je v to v prípade obrannej zmluvy známej ako Dohoda o spolupráci v oblasti obrany medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Spojených štátov amerických. Tá bola schválená parlamentom SR a ratifikovaná prezidentkou Zuzanou Čaputovou dňa 09. februára 2022.
V dnešnom článku sa pozrieme na jednu zo zákonných náležitostí platne uzatvorenej zmluvy a to správne označenie zmluvných strán. V prípade posudzovanom dovolacím súdom sa súdy nižšieho stupňa otázkou platnosti nájomnej zmluvy vôbec nezaoberali, čo bolo napokon dôvodom na zrušenie oboch ich rozhodnutí. Odôvodnenie dovolacieho súdu si môžete prečítať nižšie.
Autor v článku uvažuje nad charakterom rezervačných zmlúv, ktoré realitné kancelárie uzatvárajú s kupujúcimi (a aj s predávajúcimi). Ide o zmluvy, ktorých zmyslom môže byť rezervovanie nehnuteľnosti pre kupujúceho, ale môže ísť aj o zmluvu o budúcej zmluve. Nie každá rezervačná zmluva má charakter zmluvy o budúcej zmluve – avšak tie rezervačné zmluvy, ktoré sú zároveň aj zmluvami o budúcej zmluve, môžu byť častokrát neplatné.
Súdny dvor rozhodoval vo veci žalovanej slovenskej občianky, ktorej v roku 2011 poskytla spoločnosť Home Credit Slovakia úver vo výške 700 EUR. Keďže tento úver prestala splácať, spoločnosť na ňu podala žalobu na Okresný súd Dunajská Streda. V tejto žalobe si žalobca uplatnil nárok na zaplatenie istiny, úrokov z omeškania a zmluvných pokút.
III.senát Ústavného súdu ČR vyhovel ústavnej sťažnosti a zrušil uznesenie Krajského súdu v Ústí nad Labem, lebo ním bolo porušené právo sťažovateľa na súdnu ochranu zaručené v článku. 36 ods. 1 Charty základných práv a slobôd. Išlo o rozhodnutie vo veci Ústavný súd, Brno, TZ 26/2019.
Všetky informácie uvedené v tomto článku sú aplikovateľné aj na situácie na Slovensku. Ide totiž o výklad práva EÚ, ktorý platí aj pre nás.
Zmluva o uzavretí budúcej zmluvy (pactum de contrahendo) predstavuje záväzok uzavrieť v budúcnosti hlavnú „ostrú“ zmluvu. Podstata tohto inštitútu bola známa už rímskym právnikom. V súčasnosti ju pozná väčšina zahraničných právnych poriadkov, hoci nie všade má svoje výslovné zakotvenie. Vychádza sa tam predovšetkým z názoru právnej vedy, že takáto úprava je vzhľadom na princíp zmluvnej voľnosti nadbytočná.[1] V slovenskom právnom poriadku máme inštitút zmluvy o uzavretí budúcej zmluvy výslovne zakotvený, a to hneď v dvoch základných kódexoch súkromného práva – v Občianskom zákonníku a Obchodnom zákonníku.
Inštitút prevzatie plnenia je v rámci Občianskeho zákonníka systematizovaný v jeho ôsmej časti s názvom záväzkové právo, prvej hlave, ktorú tvoria všeobecné ustanovenia a štvrtom oddiele pojednávajúcom o zmenách v osobe veriteľa a dlžníka.