Občianske právo

300 tisícový nález pod Tatrami. Čo bude nasledovať?
Koniec júla vyvrcholil nielen vysokými teplotami, ale aj nevšednými skutočnosťami. Na čerpacej stanici v tatranskej Štrbe našiel mladý zamestnanec batoh s nízkou váhou, ale až príliš veľkou hodnotou.

Latinské frázy podľa ktorých konajú orgány
Latinské frázy nie sú len slovami, ale stali sa aj návodmi na to, ako má právnik alebo kompetentný orgán postupovať. Tieto princípy platia dodnes a to v celej kontinentálnej Európe.

Veľká kontrola e-shopov. Ako to dopadlo?
Vytvorenie e-shopu už v súčasnosti nie je zložitá záležitosť. S príchodom internetu sa tento typ podnikania stal určitou "víziou" ľahkej cesty k zarobeniu peňazí. Slovenské e-shop, však stále podceňujú potrebu právneho compliance (zosúladenia podnikania s právnymi predpismi), čo následne vedie k nečakaným kontrolám Slovenskej Obchodnej Inšpekcie a zvýšeniu nákladov súvisiacich s peňažnými sankciami.

Cestovné práva: Zrušenie letu- práva a odškodnenia
O tom, čo znamená "zrušenie letu" a kedy vznkajú Vaše práva sme písali v uplynulom článku. Dnes sa pozrieme na to, aké konkrétne práva máte v prípade zrušenia letu a ako sa ich domáhať.

Zasahuje výstavba diaľnic na nevyvlastnených pozemkoch neprimerane do práv vlastníkov a tretích osôb?
Dňa 16. mája 2017 Národná rada SR schválila zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 669/2007 Z. z. o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a ciest pre motorové vozidlá. O dva dni neskôr predmetný zákon prezident SR parlamentu vrátil na opätovné prerokovanie, no ešte v rovnaký deň ho parlament schválil v pôvodnom znení.

Obťažuje ma sused: hlasnou hudbou, dupaním, vŕtaním cez víkend
V rámci susedských vzťahov sa nemusíme za každých okolností stretávať s porozumením, či dobrými vzťahmi. Hlavne v prípadoch, kedy susedia narúšajú naše práva, ktoré nám vyplývajú zo zákona. Ako si môžete pomôcť, keď Vás sused obťažuje hlasnou hudbou počas dňa, sústavným dupaním, vŕtaním cez víkend? Existujú v týchto veciach zákonné limity?

Čo ak niečo nefunguje v prenajatom byte?
Denno denne sa stretávame s prípadmi, kedy nájomca potrebuje na byte, ktorý úžíva na základe nájomnej zmluvy, vykonať určité opravy. Ide o prirodzený jav súvisiaci s užívaním bytu, avšak pochopiteľne závisí aj od stavu, v akom sa byt nachádzal pri vzniku tohto vzťahu. Samozrejme pri čisto rekonštruovanom byte by mali byť náklady súvisiace s jeho bežnou údržbou minimálne a naopak pri byte, ktorého interiérové vybavenie je staršie, alebo v horšom stave, sa stretneme s vecami, ktoré si budú vyžadovať opravy častejšie. Aké má teda nájomca v tejto súvislosti práva a povinnosti?

Krádež veci z auta na súkromnom parkovisku - právna zodpovednosť prevádzkovateľa
Čo ak si necháte osobné veci v aute na súkromnom parkovisku pred obchodným domom a niekto Vám tieto veci z auta ukradne? Zodpovedá prevádzkovateľ takéhoto parkoviska za Vaše osobné veci nachádzajúce sa v aute? Aké sú zákonné limity?