Občianske právo

Občianske právo

Slovensko prehralo v Štrasburgu dva spory týkajúce sa reštitúcií a prieťahov

Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) 31. augusta 2018 vyhlásil rozsudky v prípadoch Balogh a ďalší proti Slovenskej republike a Engelhardt proti Slovenskej republike, v ktorých rozhodol v prospech sťažovateľov.​

Občianske právo

Neplatnosť zmluvy by mala byť výnimkou, nie zásadou.

Posudzovanie neplatnosti právnych úkonov je neraz veľmi zložitým procesom, vyžadujúcim dôkladné zistenie skutkového stavu a okolností prípadu. Problémom bývajú predovšetkým úkony, uzatvárane medzi laikmi, neznalými náležitostí prejavov vôle. Takáto situácia často speje k neplatnosti právneho úkonu z dôvodu jeho neurčitosti.

Občianske právo

Za obaly na jedlo nemusíte platiť! Alebo je to inak?

Slovenská obchodná inšpekcia sa vyjadrila k povinnosti zákazníkov platiť za obal na pokrmy v reštauráciách a donáškových službách. Spoplatňoanie obalov je údajne protizákonné.

Občianske právo

ESĽP: Odoberanie detí zo starostlivosti biologických rodičov

Zástupkyňa SR pred ESĽP upozorňuje na ďalšiu rezolúciu Parlamentného zhromaždenia Rady Európy, týkajúcu sa odoberania detí zo starostlivosti biologických rodičov.

Občianske právo

Záujemcov o osobný bankrot enormne pribúda

​Ani v roku 2018 záujem o osobný bankrot neutícha, práve naopak.

Občianske právo

Byt verzus apartmán

V súvislosti s masívnou výstavbou moderných bytových domov sa môžeme čoraz častejšie stretnúť s označením predmetu kúpy ako apartmán alebo ateliér. O čo vlastne ide a čomu venovať zvýšenú pozornosť sa pokúsime načrtnúť v tomto krátkom príspevku.

Občianske právo

Latinské právne výrazy II.

Máme pre vás druhý diel série latinských právnych výrazov, ktoré sa zachovali dodnes. Ide o v praxi bežne využívanú právnu terminológiu, ktorú by každý jeden právnik mal poznať. 

Občianske právo

Svojpomocná ochrana práva

V súkromnom práve platí zásada nemo iudex in propria cause; nikto nesmie byť sudcom vo vlastnej veci. Ochrana práv je zverená na to povolaným štátnym orgánom, najmä súdom. Zo štátneho monopolu poskytovania ochrany právam existuje niekoľko veľmi limitujúcich výnimiek, jednou z nich je svojpomoc. Bližšie podmienky jej uplatnenia si priblížime v tomto príspevku.