Obchodné právo

POZEMKOVÉ ÚPRAVY: Skutočná pomoc pre slovenských poľnohospodárov alebo len šanca pre konkurenciu?
Podnetom na tento článok boli posledné udalosti odohrávajúce sa v oblasti poľnohospodárstva v Slovenskej republike, čo vyústilo do prípravy plánovania urýchlených pozemkových úprav v jednotlivých katastrálnych územiach. Tento článok sa nebude zameriavať na pozitíva pozemkových úprav či ich celkovú zákonnú úpravu, pričom ich prínos je pravdaže pre vlastníkov pozemkov v Slovenskej republike nevyvrátiteľný, ale pozornosť upriamim na negatívne dopady pozemkových úprav, a to najmä pre poľnohospodárov, pričom práve tie sú zo strany prívržencov pozemkových úprav neuvádzané a mnoho nájomcov a najmä poľnohospodárov o týchto úskaliach vykonania pozemkových úprav nemá vedomosť.

Môže označenie výrobku sľubovať zložku, ktorá sa v ňom nenachádza?
Mnohokrát si kúpime tovar iba kvôli lákavým vyobrazeniam a textom na jeho obale. Čo však ak nás tieto vyobrazenia len zavádzajú a daná zložka sa v tovare vôbec nenachádza? Dnes vám prinášame rozhodnutie Európskeho súdneho dvora týkajúce sa ovocného čaju, ktorého obal sľuboval zákazníkom prítomnosť prírodnej zložky, ktorá sa v ňom ale nenachádzala. Išlo v tomto prípade o konanie v súlade s právom? Čítajte ďalej.

MS SR vychádza v ústrety podnikateľom - zlepšuje ORSR
Na ministerstve zasadla v utorok, dňa 30.04.2019 rezortná pracovná skupina, ktorá má za úlohu zlepšiť fungovanie obchodného registra. Kľúčové čiastkové témy sú ochrana najmä malých a stredných podnikateľov, boj proti daňovým podvodom, ako aj zavedenie a zefektívnenie funkčného prepojenia verejných registrov týkajúcich sa podnikateľského sektora. Gábor Gál, minister spravodlivosti: „Naším cieľom je takisto zvýšenie transparentnosti podnikateľského prostredia a možnosť poskytovania relevantných informácií o subjektoch zapísaných v obchodnom registri, ktorí vstupujú do zmluvných a iných právnych vzťahov.“

Zoznam neprimeraných podmienok v obchode s potravinami
Nový zákon č. 91/2019 o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len ,,zákon“) nám po novom definuje viac ako 40 druhov neprimeraných podmienok v obchode s potravinami, s účinnosťou od 1. mája 2019. O aké zákonné úpravy sa v tomto predpise jedná, zistíte v dnešnom článku.

Možno vrátiť matrac objednaný cez internet aj po odstránení ochrannej fólie? Európsky súdny dvor pozná odpoveď
Objednávanie si tovaru cez internet či pohodlné odskúšanie predmetného tovaru v pohodlí domova je devízou súčasnej doby. Čo však môžeme s takýmto tovarom urobiť, ako ho používať na to, aby ho bolo možné v rámci bežnej 14 dňovej lehoty vrátiť bez udania dôvodu? Možno vrátiť aj taký tovar, akým je matrac odbalený z ochranný fólie?

Ako je možné „optimalizovať“ náklady podnikateľa pri plnení spotrebiteľských zákonov?
Spotrebiteľské právne predpisy sú podnikateľom známe pod označením zákon č.250/2007 Z.z. o ochrane spotrebiteľa, zákon č. 102/2014 Z.z. známom ako zákon o predaji na diaľku (e-shopy a pod.) a zákon č.128/2002 Z.z. o štátnej kontrole vnútorného trhu vo veciach ochrany spotrebiteľa, podľa ktorého vykonáva svoje kompetencie Slovenská obchodná inšpekcia.

Pochybujete o gramáži objednanej porcie? Máte právo skontrolovať váhu porcie.
Objednali ste si v reštaurácii alebo v stánku jedlo a nezdá sa Vám veľkosť porcie? Ako si môžete skontrolovať váhu porcie? Aké sú následky pre predávajúceho, ktorý svojim zákazníkom toto neumožní alebo má váhu s neplatným overením?

Platobné služby- poskytovanie darčekových kariet
Zákony Slovenskej republiky predstavujú právnu spleť predpisov, ktoré však nie sú vytvorené len činnosťou samotnej Národnej rady SR. Nakoľko sme členmi Európskej únie, platí u nás aj právo EÚ, ktoré pozostáva najmä z Nariadení EÚ a Smerníc EÚ.