Obchodné právo

SDEÚ: Členské štáty môžu stíhať protiprávne praktiky UBERu
Súdny dvor dal týmto rozsudkom otvorenú možnosť členským štátom, zasiahnúť proti UBERu aj legislatívnymi prostriedkami. Tie s ohľadom na ustanovenia Smernice o elektronickom obchode nebolo možné aplikovať bez oznámenia Európskej Komisii.

Zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva – nariadenie predaja veci a rozdelenie výťažku
Zo zásady, že nikto nemôže byť spravodlivo nútený, aby zotrval v podielovom spoluvlastníctve, vyplýva aj právo každého spoluvlastníka podať na súd návrh na zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva. AK o celý predmet podielového spoluvlastníctva nemá záujem žiaden zo spoluvlastníkov, je možné vyporiadať podielové spoluvlastníctvo predajom veci a rozdelením výťažku, ktorému venujeme pozornosť v tomto príspevku.

Prokúra – zodpovednosť prokuristu
V tomto príspevku si načrtneme možné zodpovednostné režimy, ktoré prichádzajú do úvahy v prípade, že prokurista poruší svoje povinnosti voči podnikateľovi. Mohlo by sa zdať, že otázka zodpovednosti prokuristu bude upravená jednotne pre všetky prípady konania v mene podnikateľa, avšak, ako ukážeme v príspevku, nie je tomu tak.

Zodpovednosť za vady projektovej dokumentácie zo strany zhotoviteľa
V tomto príspevku sa venujeme jednej z najčastejšie využívaných klauzúl o prenesení rizika objednávateľa za správnosť projektovej dokumentácie, ktorú v rámci výstavbového projektu zabezpečil, na zhotoviteľa.

Zakázané vrátenie vkladu
V príspevku si priblížime podstatu kľúčového princípu korporačného práva – zakázaného vrátenia vkladu.

Prokúra - vznik a zánik
V tomto príspevku sa budeme venovať vybraným otázkam týkajúcim sa prokúry – vzniku, zániku prokúry a vzťahu prokuristu a podnikateľa.

Prokúra – druh a rozsah
Prokúra predstavuje špeciálny druh zastúpenia podnikateľa na všetky právne úkony, ku ktorým dochádza pri prevádzke podniku, aj keď sa na ne inak vyžaduje osobitné plnomocenstvo.

Zákon o praní špinavých peňazí sa týka viac ako pol milióna firiem
Od štvrtka 15. 3. 2018 nadobudne účinnosť novela zákona o ochrane pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti a financovaním terorizmu, ktorú Slovensko prijalo na základe smernice Európskeho parlamentu. Zákon, ktorý upravuje práva a povinnosti tzv. povinnej osoby, sa týka viac ako 500 000 firiem. Prípadné sankcie za jeho porušenie sa môžu vyšplhať až do výšky až do výšky 5 000 000 eur. Spolu so zákonom o Trestnej zodpovednosti právnických osôb ide o ďalší zásadný impulz, ktorý môže odštartovať vlnu trestných stíhaní firiem, organizácií, inštitúcií, nadácií, či napríklad aj politických strán.