IT právo

Počítačová kriminalita IT právo

Čo je čo III: Príčiny a prevencia počítačového pirátstva a počítačovej kriminality na Slovensku

Počítačové pirátstvo a počítačová kriminalita patria k populárnym a frekventovaným témam v slovenských domácnostiach aj v slovenských médiách. O počítačovom pirátstve a počítačovej kriminalite tak počul asi každý z nás, niektorí s nimi majú aj osobnú skúsenosť. Mnoho mladých ľudí profituje z počítačového pirátstva (ilegálne stiahnutej hudby a filmov), ale niektorí sa stali aj jej obeťou. O čo konkrétne išlo a ako tomu predchádzať sa dozvieme ďalej v článku. Môžeme si tiež položiť otázku o príčinách počítačového pirátstva a počítačovej kriminality a budeme sa zaoberať aj otázkami prevencie.

Počítačové pirátstvo IT právo

Čo je čo II: Počítačové pirátstvo na Slovensku a jeho príčiny

Počítačové pirátstvo a počítačová kriminalita patria k jedným z najfrekventovanejších tém v slovenských médiách. Zanechajme však určitú povrchnosť mienkotvorných médií a pozrime sa, o čo v skutočnosti ide. V článku sa dozviete viac o formách a druhoch počítačového pirátstva a počítačovej kriminality nielen na Slovensku. Poďme sa spolu s nami pozrieť, kto je kto a čo je čo v rámci slovenského kybernetického undergroundu.    

Počítačová kriminalita IT právo

Čo je čo: Počítačová kriminalita a počítačové pirátstvo na Slovensku

Počítačové pirátstvo a počítačová kriminalita patria k najobľúbenejším konverzačných témam na Slovensku, ktoré sú často skloňované v médiách. O počítačovom pirátstve a počítačovej kriminalite počul asi každý z nás, niektorí s nimi majú aj osobnú skúsenosť. Mnoho mladých ľudí nielen profituje z počítačového pirátstva (ilegálne stiahnutej hudby a filmov), ale stalo sa aj obeťou počítačovej kriminality. O čo konkrétne išlo a ako tomu predchádzať sa dozvieme ďalej v článku.

Počítačové pirátstvo IT právo

Kto je kto III: Počítačové pirátstvo a počítačová kriminalita v slovenskom trestnom práve

Počítačové pirátstvo a počítačová kriminalita patria k najfrekventovanejším slovným spojeniam minimálne v slovenských médiách. Napriek veľkému záujmu verejnosti o tieto spoločenské fenomény si bežný Slovák nie je celkom istý, o čo vlastne ide. Nie je to zapríčinené povrchnosťou médií, ale komplexnosťou a zložitosťou nepochybne zaujímavej problematiky. Pozrime sa teda spolu na to, o čo tu vlastne ide, čo je čo a kto je kto v počítačovej kriminalite a v oblasti počítačovom pirátstve.

Počítačové pirátstvo IT právo

Kto je kto II: Počítačové pirátstvo a páchatelia počítačovej kriminality

O počítačovom pirátstve počul asi každý z nás. Niektorí s ním majú aj praktickú skúsenosť, či už ako obete alebo páchatelia počítačovej kriminality. Čo presne však výraz počítačové pirátstvo znamená? Je to synonymum počítačovej kriminality alebo je rozdiel medzi pirátstvom a počítačovou kriminalitou? Môžeme pod počítačové pirátstvo zahrnúť aj protispoločenské konania v rámci zákona?      

Počítačové pirátstvo IT právo

Kto je kto: Úvod do počítačového pirátstva a počítačovej kriminality I

V článku rozoberám tézu, že slovenské trestné právo postihuje lennajzvávažnejšie formy počítačového pirátstva, ktoré označujeme okrem  iného ako "počítačová kriminalita". Takže z pohľadu právneho poriadku SR počítačové pirátstvo aj väčšina internetového práva patrí do civilného práva. Inak to však vidí Dohovor Rady Európy o počítačovej kriminalite, ktorý SR ratifikovala dňa 1.8.2007, a ktorý do počítačovej kriminality zahŕňa aj priestupky, správne delikty, civilné delikty  porušenie zmluvného záväzku, spôsobenie škody podľa OZ a kvázidelikty (bezdôvodné obohatenie podľa OZ) a kriminalizuje veľa internetových aktivít, a teda aj veľkú časť mladej populácie. Posúďte sami (citát z textu dohovoru): "Počítačová kriminalita je akékoľvek protiprávne, nemorálne a neoprávnené konanie, ktoré zahŕňa zneužitie údajov získanýchprostredníctvom výpočtovej techniky alebo ich zmenu".

Kuky se vrací IT právo

Kuky sa vrátil: Jan Svěrák a žaloba na Sharerapid.cz

Ak ste pravidelný užívateľ Internetu, určite ste aspoň raz využili služby úložného servera ShareRapid.cz, Rapidshare.sk, Rapidshare.cz, jeho klonov alebo ste o ňom už minimálne počuli. Kedysi to bol klasický pirátsky projekt, v posledných rokoch však populárna služba opakovane čelila žalobám pre porušovanie autorského práva v Nemecku a v Česku. Výsledkom celej hromady súdnych sporov bolo „skultúrnenie“ obsahu ShareRapidu a snaha o čiastočnú legalizáciu svojho podnikateľského modelu.

isoHUNT IT právo

isoHUNT končí, počítačoví piráti pokračujú

Isohunt desať rokov patril medzi najpopulárnejšie vyhľadávače obsahu v distribuovaných peer-to-peer sieťach. Využívali ho milióny zákazníkov a medzi nimi aj množstvo počítačových pirátov. To však nie je všetko. Isohunt slúžil aj na distribúciu obsahu, ktorý mal legálny ale aj ilegálny charakter, vrátane autorských diel. K internetovej službe patrili aj pridružené weby a internetové úložiská Podtropolis, TorrentBox a Edtk-it.com, ktoré umožňovali komfortné zdieľanie dát podliehajúcich autorskej ochrane.