Európske právo

Európske právo

Booking.com musí zosúladiť predkladanie ponúk s európskym spotrebiteľským právom

Po diskusiách s Európskou komisiou a národnými spotrebiteľskými orgánmi sa spoločnosť Booking.com zaviazala vykonať zmeny v spôsobe, akým spotrebiteľom prezentuje a poskytuje ponuky, zľavy a ceny. Len čo sa tieto nové zmeny plne uplatnia prostredníctvom Booking-u, spotrebitelia budú mať lepšie možnosti robiť porovnania v súlade s požiadavkami spotrebiteľských právnych predpisov EÚ.

Európske právo

Slovensko má v spore s Dôverou nakročené správnym smerom

​Generálny advokát Súdneho dvora dnes navrhol vyhovieť odvolaniam Slovenskej republiky a Európskej komisie v spore týkajúcom sa slovenského verejného zdravotného poistenia a zamietnuť žalobu zdravotnej poisťovne Dôvera.

Európske právo

ESĽP rozhodol v prípade pádu stanu na festivale Pohoda

Európsky súd pre ľudské práva 19. decembra 2019 zverejnil svoje rozhodnutie z 26. novembra 2019 v prípade Kapko proti Slovenskej republike, v ktorom rozhodol v prospech Slovenskej republiky.​

Európske právo

Označenie evokujúce marihuanu nemôže byť zapísané ako ochranná známka Európskej únie

Pani Santa Conte podala v roku 2016 na Úrade Európskej únie pre duševné vlastníctvo (EUIPO) prihlášku obrazového označenia obsahujúceho vyobrazenie marihuanny ako ochrannej známky Európskej únie pre potraviny, nápoje a stravovacie služby. EUIPO jej prihlášku zamietol, keďže sa domnieval, že označenie je v rozpore s verejným poriadkom. Pani Santa Conte teda podala na Všeobecný súd Európskej únie žalobu, ktorou sa domáhala zrušenia rozhodnutia EUIPO.

Európske právo

Kedy je na nové tvrdenie v spore o ochrannú známku už neskoro

Pri registrácií novej ochrannej známky, ktorá by mala chrániť a odlišovať meno a aj produkty podnikateľa je dôležité dbať na viacero skutočností. Jednou z nich je zisťovanie či podobná ochranná známka už náhodou neexistuje, a ak existuje, je potrebné sa pripraviť na spor. To akými dôkazmi si možno obrániť vlastnú ochrannú známku, ale aj dokedy môžete prichádzať s novými dôkazmi či tvrdeniami sa dozviete v dnešnom stanovisku generálneho advokáta v prípade o ochrannom označení cukroviniek.

Európske právo

Európsky súd pre ľudské práva vyhlásil rozsudok v prípade proti Slovenskej republike

Európsky súd pre ľudské práva vyhlásil rozsudok, ktorým rozhodol o porušení článku 8 Dohovoru na ochranu ľudských práv a základných slobôd. 

Európske právo

Môže súd znížiť výšku pokuty udelenú čiernemu pasažierovi?

S rozmachom verejnej, hlavne mestskej dopravy sa zvyšuje aj počet čiernych pasažierov a priamo úmerne aj revízorov. Čo sa však stane, ak cestujete bez lístka, dostanete pokutu, ale tú ani do niekoľkých dní nezaplatíte, a zrazu vás dopravný podnik žaluje o zaplatenie tisícovej sumy? Ide o prijateľnú zmluvnú podmienku? A ide vôbec o zmluvu medzi vami a dopravcom? To, či ide o zmluvu a či vám súd môže vašu pokutu znížiť sa dozviete v dnešnom rozhodnutí Súdneho dvora EÚ.

Európske právo

ESĽP vyhlásil rozsudok v prípade Adamčo proti Slovenskej republike

Štrasburg, 12. novembra 2019 – Európsky súd pre ľudské práva vyhlásil rozsudok, ktorým rozhodol o porušení práva na spravodlivé konanie, zaručeného článkom 6 Dohovoru na ochranu ľudských práv a základných slobôd.