Európske právo

Dočkáme sa konca dvojakej kvality potravín?
Európskym parlamentom bola schválená Smernica, od ktorej si predkladatelia sľubujú zlepšenie pravidiel pre ochranu spotrebiteľov. Okrem snahy o plošné zabezpečenie identickej kvality identických tovarov sa touto Smernicou zabezpečuje aj ochrana spotrebiteľov pred klamlivými spotrebiteľskými recenziami, ako aj ochrana pred zavádzajúcimi výsledkami online vyhľadávaní na portáloch, akým je napríklad amazon. To, ako by mala byť zabezpečená kvalita zhodných potravín v rôznych štátoch, aké výnimky Smernica pripúšťa, ale aj ako môže štát trestať porušovanie týchto ustanovení vám prinášame v tomto článku.

Predaj bitcoinu oslobodený od DPH!
Z judikatúry Európskeho súdneho dvora prinášame opäť výnimočné rozhodnutie tentokrát sa týkajúce kryptomeny Bitcoin. Nielenže ide o unikátny prípad, vzhľadom na nízku pozornosť, ktorá je kryptomenám venovaná v judikatúre, ale v tomto rozhodnutí súd zašiel tak ďaleko, že Bitcoin pripodobnil zákonnému platidlu, keď naň uplatnil výnimku zo zdanenia, ktorá je uplatniteľná len na zákonné meny a devízy.

Meškanie lietadla kvôli defektu. Aké máte práva na kompenzáciu?
Letecký dopravca je povinný zaplatiť cestujúcim náhradu za meškanie letu v trvaní tri hodiny alebo viac v prípade poškodenia pneumatiky lietadla skrutkou nachádzajúcou sa na vzletovej a pristávacej dráhe letiska len vtedy, ak nepoužil všetky prostriedky, ktorými disponoval, aby obmedzil meškanie letu.

Všeobecný súd vyniesol rozsudok vo veci T-458/17, Shindler a i. proti Rade Európskej únie
Stalo sa tak 26. novembra 2018 v Luxemburgu, kedy deviata rozšírená komora Všeobecného súdu rozhodla, že návrh trinástich britských občanov, ktorí majú bydlisko v iných štátoch EÚ ako Spojené kráľovstvo, na zrušenie rozhodnutia poverujúceho na začatie rokovaní o Brexite, nie je prípustný.

Postačuje na odmietnutie európskeho zatykača vypočutie vyžiadanej osoby ako svedka?
Rok 2018 bol bohatý na zaujímavé rozhodnutia Európskeho súdneho dvora, jedným z nich bolo rozhodovanie o otázke či môže členský štát odmietnuť vykonať európsky zatýkací rozkaz a nevydať osobu, proti ktorej smeroval, ak bola v tejto veci vypočutá hoci aj v pozícii svedka.

Cirkevné sviatky – sú sviatkami aj pre neveriacich?
Veľký piatok – sviatok, ktorý mal v rakúskej právnej úprave vytvorený špecifický režim. Tento sviatok bol plateným dňom voľna len pre tých občanov, ktorí sa hlásili k určitým druhom náboženstiev a to presne pre členov evanjelickej cirkvi augsburského a helvétskeho vyznania, starokatolíckej cirkvi a evanjelickej cirkvi metodistickej.

Štát opúšťajúci EÚ je naďalej viazaný nariadením Dublin III.
Dublinské nariadenie (nariadenie č. 604/2013) je právnym predpisom Európskej únie (EÚ), ktorý určuje, ktorý členský štát EÚ je zodpovedný za preskúmanie žiadosti o azyl , predloženej osobami žiadajúcimi o medzinárodnú ochranu podľa Ženevského dohovoru a kvalifikačnej smernice EÚ v rámci Európskej únie.
Súdny dvor Európske únie vyhlásil rozsudok vo veci C-327/18
V roku 2016 vydali súdy Spojeného kráľovstva dva európske zatykače na RO, ktoré zaslali Írsku. Prvý zatykač bol vydaný na účely trestného stíhania za trestné činy vraždy a podpaľačstva, druhý za účelom trestného stíhania za trestný čin znásilnenia. RO bol v tom istom roku zadržaný a vzatý do väzby v Írsku a od toho dňa, 3. februára 2016, je naďalej vo väzbe v tomto členskom štáte. RO vzniesol proti svojmu odovzdaniu do Spojeného kráľovstva námietky, avšak Vyšší súd Írska zamietol každú z nich okrem tých, ktoré sa týkali vystúpenia Spojeného kráľovstva z Únie a tej, ktorá sa vzťahovala na článok 3 Európskeho dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd, nakoľko hrozilo, že by RO mohol byť vo väznici vystavený neľudskému a ponižujúcemu zaobchádzaniu.