Dňa 10. septembra 2024 vydal Súdny dvor Európskej únie rozsudok, ktorým potvrdil pokutu uloženú spoločnosti Google a spoločnosti Alphabet za zneužitie dominantného postavenia na trhu. Urobil tak po tom, čo sa tieto spoločnosti obrátili na Všeobecný súd z dôvodu nesúhlasu s rozhodnutím Európskej komisie, a následne sa voči rozhodnutiu Všeobecného súdu, ktorý potvrdil uloženie pokuty Európskou komisiou, odvolali na Súdnom dvore Európskej únie.
Sporné rozhodnutie
Európska komisia vo svojom rozhodnutí ešte v roku 2017 nariadila spoločnosti Google, aby skončila so svojím konaním zneužívajúcim dominantné postavenie a uložila jej pokutu po zistení, že v 13tich krajinách Európskeho hospodárskeho priestoru Google na stránkach pri výsledkoch vyhľadania, konkrétne v rámci porovnania nákupov, uprednostňovala výsledky svojej vlastnej porovnávacej služby pred výsledkami komerčných služieb. Svoje výsledky totiž propagovala rozdielne, na primárnej pozícii a s obrázkami, zatiaľ čo ostatné propagovala len obyčajne, vo forme modrých odkazov.
Európska komisia nariadila spoločnosti Google skončiť s uvedenými postupmi porušujúcimi pravidlá hospodárskej súťaže, ktoré boli v rozpore s jej zásadami, a to najmä so zásadou nediskriminačného zaobchádzania ku konkurenčným službám. Komisia teda uložila spoločnosti Google pokutu vo výške 2 424 495 000 EUR, z čoho 523 518 000 EUR zdieľala spoločne a nerozdielne so spoločnosťou Alphabet, ktorá je jej materskou spoločnosťou.
Konanie pred Súdnym dvorom EÚ
Spoločnosti Google a Alphabet predmetné rozhodnutie napadli pred Všeobecným súdom Európskej únie, pričom ten návrh z väčšej časti zamietol a pokutu potvrdil. Všeobecný súd totiž nepovažoval za preukázané, že konanie Googlu malo, aj keď len potenciálne, protisúťažné účinky na trh všeobecných vyhľadávacích služieb, a teda v tejto časti rozhodnutie Európskej komisie zrušil. Google spolu s Alphabet nakoniec podali odvolanie na Súdny dvor Európskej únie, kde žiadali zrušenie rozsudku aj vo zvyšnej časti.
Súdny dvor Európskej únie odvolanie zamietol a potvrdil rozhodnutie Všeobecného súdu, pričom dodal, že samotné dominantné postavenie nie je problematické, kým nedôjde k jeho zneužívaniu, ktorým môže byť hospodárska súťaž ako taká obmedzená. Ďalej uviedol, že sa nemožno automaticky domnievať, že dominantný podnik zaobchádzajúci priaznivejšie so svojimi tovarmi a službami zneužíva dominantné postavenie. Vzhľadom na okolnosti tohto prípadu a osobitné charakteristiky predmetného trhu však Súdny dvor Európskej únie konštatoval, že spoločnosť Google sa nesprávala v súlade s pravidlami hospodárskej súťaže, a z toho dôvodu rozhodnutie Všeobecného súdu potvrdil.