V posledných mesiacoch sa v parlamente často kladie otázka umelého prerušenia tehotenstva. Národná rada Slovenskej republiky obdržala tento rok už niekoľko návrhov zákonov v danej problematike, od úplného zákazu až po návrh, ktorý má podľa navrhovateľky Anny Záborskej pomôcť budúcim matkám a podporiť ich v rozhodnutí umelé prerušenie tehotenstva nepodstúpiť.
Návrhy strany ĽSNS
Najkontroverznejší návrh podali poslanci Ľudovej strany Naše Slovensko Marián Kotleba, Radoslav Schlosár, Magdaléna Sulanová, Miroslav Urban a Eduard Kočiš. Zmenou zákona by naša legislatíva poznala umelé prerušenie tehotenstva len z troch možných dôvodov. Ohrozenie života ženy, trestný čin spáchaný na žene a genetické poškodenie plodu. Zákon by teda ženám nepovoľoval svojvoľne sa rozhodnúť o ukončení tehotenstva ak by nespĺňali zákonom uvedené podmienky.
V dôvodovej správe poslanci vyjadrili nespokojnosť so súčasným stavom potratovej politiky na Slovensku. Označili ho za neprípustný aj z toho dôvodu, že v 21. storočí disponujú právami vo veľkom rozsahu už aj zvieratá avšak nenarodené deti ich majú stále nedostačujúce. Samovoľné a neobmedzené podstupovanie interrupcii označili za dôkaz zdeformovaného rebríčka hodnôt dnešnej spoločnosti. Zákon zakazuje aj vykonávanie interrupcii cudzinkám, čím sa má zabrániť potratovému turizmu na Slovensku.
Z dielne ĽSNS vyšiel aj druhý menej reštriktívny návrh. Zachováva sa v ňom časť o cudzinkách avšak povoľuje vykonanie interrupcie na základe slobodného rozhodnutia ženy. Zmena oproti dnešnej legislatíve spočívala v úprave časového rozmedzia na vykonanie zákroku. Podľa návrhu by sa lehota na podstúpenie umelého prerušenia tehotenstva skrátila z 12 na 8 týždňov. Národná rada Slovenskej republiky v prvom čítaní rozhodla, že ani o jednom z návrhov nebude ďalej rokovať.
Tretí návrh priniesli poslanci Tomáš Taraba, Filip Kuffka, Štefan Kuffka a Ján Podmanický, dva mesiace po jeho podaní však návrh stiahli.
Návrhy strany OĽANO
Martin Čepček poslanec strany Obyčajný ľudia a nezávislé osobnosti predložil svoj návrh v auguste tohto roku, ten však nebol v súlade so zákonom o rokovacom poriadku nakoľko sa obsahovo takmer stotožňoval s návrhom poslanca Kotlebu a jeho kolegov. Medzi podaním oboch návrhov neprebehla 6 mesačná lehota a preto sa o ňom zastavilo akékoľvek ďalšie rokovanie.
Momentálne najdiskutovanejším a najaktuálnejším návrhom zákona je návrh Anny Záborskej, ktorý podľa jej slov nepojednáva o interrupciách, ale sústreďuje sa na pomoc budúcim matkám a vytvorení podmienok pre ich ďalšie fungovanie. V porovnaní s ostatnými návrhmi ide o menej invazívne zmeny zákona. Tie majú ženám ukázať, že interrupcie nie sú jediné riešenie nežiadúceho tehotenstva a dať im dostatočný priestor na premyslenie si tohto nezvratného kroku. Legislatíva akú poznáme dnes hovorí o poučení pacientky o interrupcii gynekológom, tento zákrok sa jej následne môže na jej žiadosť vykonať až po nasledujúcich 48 hodinách. To znamená že žena má po konzultácii so svojim lekárom zo zákona dva dni na premyslenie situácie. Poslankyňa Záborská chce túto dobu predĺžiť na 96 hodín a tým podľa jej slov nechať žene viac času na prehodnotenie svojich možností, ktoré sa rovnako snaží zákonom rozšíriť. Pomoc matkám sa má týkať aj finančnej stránky a to 3000 EUR vyplácaných v mesačných splátkach matkám, ktoré sa rozhodli donosiť postihnuté dieťa a vyplácaniu príspevku 240 EUR už od štvrtého mesiaca tehotenstva. Zákon by priniesol aj zákaz reklamy a emocionálneho navádzania na podstúpenie interrupcie.
Tento návrh sa rozhodlo nepodporiť 16 z 53 poslancov OĽANO.
Pozmeňujúci návrh a kritika
Najväčšou oponentkou Anny Záborskej je poslankyňa Jana Bittó Cigániková. Podľa jej slov je návrh zavádzajúci vo viacerých smeroch. Čo sa týka dlhšieho času na premyslenie si situácie, hovorí Cigániková o klamstve. Návrh zákona totiž nepredlžuje lehotu 12 týždňov, ale práve naopak zakazuje ženám podstúpiť interrupciu skôr ako po štyroch dňoch od poučenia gynekológom. Väčšia informovanosť je podľa poslankyne rovnako sporná, informovať má ženy len o rizikách spojených s interrupciou nie však s tehotenstvom a samotným pôrodom. Taktiež neinformuje ženy o tom, ako sa dá neplánovanému tehotenstvu v budúcnosti predísť. Podľa Jany Bittó Cigánikovej teda zákon ženám nepomáha, ale naopak snaží sa im obmedziť cestu k legálnej službe.
Pozmeňujúci návrh poslankyne Cigánikovej súhlasí so sociálnou podporou matiek a tehotných žien, ale vypúšťa obmedzenia súvisiace s interrupciou, čiže ponecháva status quo. Venuje sa aj otázke povolenia chemického potratu, alebo inak povedané interrupčnej tabletke. Tá je na Slovensku registrovaná už od roku 2013, ale naša legislatíva tento pojem doteraz nepozná.
Upozornenia zo zahraničia
Situácia na Slovensku upútala pozornosť aj komisárky rady Európy Dunji Mijatović. Tá v liste adresovanom poslancom a poslankyniam NRSR vyjadrila znepokojenie nad množstvom návrhov, ktoré sú v rozpore s medzinárodnými zmluvami a vo veľkej miere zasahujú do práv žien. Aj keď boli predošlé invazívne návrhy zamietnuté, hrozbu podľa jej slov prináša aj návrh Anny Záborskej, ktorý vytvára obmedzenia v prístupe k bezpečnej legálnej službe a stigmatizuje ženy, ktoré ju využívajú. Hlboké znepokojenie okrem komisárky Mijatović vyjadrilo v spoločnom liste aj 111 medzinárodných organizácii, ktoré upozorňujú na ohrozenie zdravia a blaha slovenských žien. Celé znenie listu v anglickom jazyku nájdete pod odkazom tu.