Možnosť odkladu platby poistného za október
Zamestnávatelia a samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) budú mať v období pandémie možnosť odložiť si splatnosť poistného na sociálne poistenie za mesiac október 2021 do 30. júna 2024. Rozhodla o tom vláda, ktorá 20. októbra schválila nariadenie a z ktorého zároveň vyplýva aj ďalšie posunutie lehôt splatnosti odloženého poistného za pandemické mesiace roku 2020 a 2021. Účinnosť nariadenie nadobudne dňom zverejnenia v Zbierke zákonov.
Táto možnosť odkladu platí pre zamestnávateľov v časti poistného za zamestnávateľa a pre povinne poistené SZČO, ak ich čistý obrat alebo príjem z podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti v uvedenom mesiaci poklesol o 40 % a viac. Treba však upozorniť, že lehota splatnosti poistného na sociálne poistenie za október 2021 sa za zamestnancov nemení.
Splnenie podmienok odkladu poistného sa bude preukazovať formou čestného vyhlásenia, ktorého elektronický formulár Sociálna poisťovňa pripravuje. Pokles obratu, resp. príjmu z podnikania tak odvádzateľ poistného oznámi prostredníctvom tohto pripravovaného formuláru.
Ďalšie predĺžené lehoty splatnosti sa týkajú mesiacov máj, jún, júl, december 2020 a január, február, marec, apríl a máj 2021. Nová lehota splatnosti poistného na sociálne poistenie za zamestnávateľa a za SZČO je za mesiac
máj 2020 do 31. marca 2022,
jún 2020 do 30. júna 2022,
júl 2020 do 30. septembra 2022,
december 2020 do 31. decembra 2022,
január 2021 do 31. marca 2023,
február 2021 do 30. júna 2023,
marec 2021 do 30. septembra 2023,
apríl 2021 do 31. decembra 2023 a
máj 2021 do 31. marca 2024.
Budúce mamičky, nezabúdajte na dávku tehotenské
Sociálna poisťovňa zo svojich štatistických údajov zistila, že množstvo budúcich matiek nemá vedomosť o tehotenskej dávke a z toho dôvodu si na ňu neuplatnili nárok. Aj preto im Sociálna poisťovňa v najbližších dňoch informačnými listami pripomenie, že túto možnosť ešte stále majú.
Mamičky, ktoré zabudli počas tehotenstva požiadať o tehotenskú dávku, nemusia zúfať. O tehotenskú dávku je totiž možné požiadať aj spätne, ak sa pôrod, resp. ukončenie tehotenstva uskutočnilo po 31. marci 2021.
„Tehotenské má pomôcť budúcim mamičkám pripraviť sa na príchod bábätka. Táto nová dávka je tu pre ne, a preto sme sa rozhodli ich iniciatívne osloviť, aby ju využili. Chceme, aby sa dávka dostala k adresátkam v čo najväčšom možnom rozsahu,“
uviedol generálny riaditeľ Sociálnej poisťovne Juraj Káčer.
Tehotenská dávka je určená ženám, ktoré sú na začiatku 13. týždňa tehotenstva (27. týždeň pred očakávaným dňom pôrodu) a sú nemocensky poistené (zamestnankyne, SZČO a dobrovoľne nemocensky poistené osoby) alebo im k tomuto dňu plynie ochranná lehota po skončení nemocenského poistenia. Rovnako patrí nárok aj matkám, ktoré majú v tento deň prerušené povinné nemocenské poistenie z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky (zamestnankyne, ktorým trvá pracovný pomer) alebo z dôvodu poberania rodičovského príspevku (samostatne zárobkovo činné osoby), ak nevykonávajú činnosť samostatne zárobkovo činnej osoby.
Zvýšenie úrazových dávok
Od začiatku budúceho roka sa zvýšia úrazové dávky. Ako uvádza Sociálna poisťovňa, úrazová renta a pozostalostná úrazová renta sa zvýšia o 1,6 %. O také isté percento sa zvýšia aj ďalšie úrazové dávky, ktorými sú jednorazové odškodnenie, náhrada nákladov spojených s liečením a náhrada nákladov spojených s pohrebom.
Úrazové dávky sú obmedzené maximálnou sumou stanovenou v zákone, ktorá sa každý rok valorizuje.
„Maximálna výška jednorazového odškodnenia manžela alebo manželky tak v roku 2022 bude 59 651,70 eura a rovnako maximálna výška úhrnu súm jednorazového odškodnenia nezaopatrených detí sa v roku 2022 zvyšuje na 59 651,70 eura.
Maximálna výška náhrady nákladov spojených s liečením bude v roku 2022 predstavovať 29 826,30 eura. Maximálna suma náhrady nákladov spojených s pohrebom v roku 2022 bude vo výške 2 983,50 eura. Na hodnotu 2 983,50 eura vzrastie aj maximálna výška úhrnu náhrad výdavkov spojených s pohrebom pre všetky fyzické osoby a nezaopatrené deti,"
uvádza pre príklad Sociálna poisťovňa.
Výpočet 13. dôchodku
Sociálna poisťovňa opäť pripravila Kalkulačku na výpočet 13. dôchodku. Dôchodca do nej vypíše sumu dôchodcu (alebo sumu jednotlivých dôchodkov, ktoré poberá) a obratom zistí výšku svojho 13. dôchodku v roku 2021.
Do Kalkulačky je možné zapisovať aj iné meny ako euro. Na prepočet dôchodku z cudziny sa použije referenčný výmenný kurz určený Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska, ktorý je platný od 1. septembra 2021.
O 13. dôchodok nie je potrebné žiadať, Sociálna poisťovňa ho vyplatí automaticky v novembri 2021.
Kalkulačka je dostupná na https://www.socpoist.sk/13-dochodok-v-roku-2021/69854s.
Občiansky preukaz a e-Služby
Do elektronických služieb Sociálnej poisťovne sa bude od roku 2022 prihlasovať po novom – na prihlásenie sa nebudú používať Grid karty, ale len heslo a aplikácia. Zároveň bude možné prihlásiť sa aj pomocou občianskeho preukazu s elektronickým čipom (eID).
Klienti, ktorí sa prihlasujú cez Grid kartu, by si mali vo vlastnom záujme čo najskôr aktivovať iný spôsob prihlásenia (pomocou elektronického občianskeho preukazu – eID alebo pomocou hesla a aplikácie).
Klient, ktorý má pridelenú GRID kartu, si môže aktivovať prihlasovanie pomocou eID priamo na portáli e-Služieb s využitím tejto GRID karty, a to bez toho, aby musel osobne navštíviť pobočku Sociálnej poisťovne. Nový používateľ e-Služieb si môže zriadiť prihlasovanie pomocou eID alebo najnovšej metódy „Heslo“, pričom by mal začať osobnou návštevou pobočky.