# zmluvná pokuta
V tomto článku sa pozrieme na rozsudok Najvyššieho súdu Českej republiky, v ktorom sa okrem iného zaoberal platnosťou dojednania zmluvnej pokuty na zabezpečenie záväzku zamestnávateľa voči zamestnancovi. Čítajte ďalej a dozviete sa, či je možné takúto pokutu v pracovnej zmluve dohodnúť.
V tomto príspevku sa pokúsime načrtnúť normatívne výslovne neriešenú otázku týkajúcu sa vzájomného vzťahu zabezpečovacieho prevodu práva a záložného práva.
Význam a úlohu rímskeho práva pri formovaní kontinentálneho právneho systému nemožno spochybniť. Už rímske právo rozlišovalo hlavný a vedľajší záväzok. Preto umožňovalo veriteľovi, ktorý nedôveroval v schopnosti dlžníka plniť, výrazne posilniť svoju pozíciu, a zároveň umožniť splnenie jeho pohľadávky prostredníctvom určitého zabezpečenia, napríklad vo forme ručenia. Uvedené možno pokojne označiť za fundamentálnu úpravu, ktorá s odchýlkami zotrvala dodnes a aktuálna úprava záväzkového práva, teda aj zabezpečovacích právnych inštitútov, v právnom poriadku SR na ňu nadväzuje. Aká je aktuálna právna úprava a základné funkcie zabezpečovacích právnych inštitútov v rovine súkromného práva?
Tento prostriedok ochrany záväzkov nachádzame aj v rímskom práve, kedy poena conventionalis predstavovala záruku pre už existujúci záväzok. S menšími obmenami sa zabezpečovací záväzok vo forme zmluvnej pokuty nachádza v našom právnom poriadku dodnes. Viete akú ma históriu a podľa akého práva je výhodnejšie uzatvoriť dohodu o zmluvnej pokute?
Vzťah zmluvnej pokuty a náhrady škody upravuje Občiansky zákonník. Daná úprava má dispozitívny charakter. To dáva veľký priestor pre zmluvné strany, aby svojou dohodou modifikovali tento vzťah do roviny vyhovujúcej pre ich potreby. Prečítajte si do akej podoby môžete formulovať vašu dohodu o zmluvnej pokute.