#zamestnanec

Pracovné právo

Ochrana online pracovníkov alebo brzda online biznisu v Európskej únii

Európska únia prešla od reformy využívania autorských práv v online prostredí, zdaňovania online platforiem a spracúvania osobných údajov k novému cieľu. Počnúc zajtrajškom má vstúpiť do platnosti smernica, ktorá zavádza práva pre všetkých pracovníkov z tzv. platform economy. V praxi ide o celý systém firiem a ich pracovníkov, ktorí generujú svoj biznis cez digitálne alebo online platformy, ako napr. Uber, Amazon, Google, Airbnb a mnoho ďalších. Na rozdiel od ráznejšieho prístupu harmonizácie právnych poriadkov Európskeho jednotného trhu formou nariadení, ktoré EÚ využívala v podobných prípadoch, bude túto sféru zastrešovať Smernica o transparentných a predvídateľných podmienkach v EÚ. Smernica vstúpi do účinnosti v roku 2022, čiže členské štáty budú mať na jej implementáciu do národnej legislatívy približne 3 roky.

Pracovné právo

Môže štát zabrániť hromadnému prepúšťaniu?

Sloboda podnikania a právo usadiť sa sú základnými právami občanov Európskej únie. Členské štáty majú preto minimálne právomoci zasahovať do podnikateľských rozhodnutí, dokonca aj vo sfére pracovnoprávnych rozhodnutí zamestnávateľa. Čo však v prípade, ak má štát záujem vo väčšej miere chrániť zamestnancov a zamestnanosť? Môže štát podmieniť právo zamestnávateľa hromadne prepúšťať rozhodnutím správnemu orgánu? Súdny dvor Európskej únie sa vyjadril v rámci svojej súdnej právomoci aj k tejto citlivej téme.

Pracovné právo

Povinnosť zamestnávateľov evidovať odpracovaný čas zamestnancov

Súdny dvor EU len pred pár dňami, 14. mája 2019, rozhodol o povinnosti členských štátov ukladať zamestnávateľom povinnosť zaviesť systém, ktorý umožní merať dĺžku denného pracovného času.

Pracovné právo

Dôchodkový vek ako dôvod skončenia pracovného pomeru? Nárok na odchodné pre zamestnanca

Je dosiahnutie dôchodkového veku zákonným dôvodom pre skončenie pracovného pomeru? Odvíja sa nárok na odchodné od druhu dôchodku zamestnanca?

Pracovné právo

Plánujete si dovolenku? Zaplatili ste za ňu? Môže Vám ju zamestnávateľ zrušiť?

Môže Vám zamestnávateľ zrušiť vopred naplánovanú a odsúhlasenú dovolenku? Máte nárok na náhradu nákladov, ak ste za dovolenku už zaplatili napríklad zálohu, ktorá Vám prepadne?

Pracovné právo

Viac pracovných zmlúv u rovnakého zamestnávateľa a súčasne aj práca na živnosť.

Je možné pracovať u toho istého zamestnávateľa napríklad na dve pracovné zmluvy? Aké sú zákonné obmedzenia? Je možná kombinácia pracovná zmluva a dohoda? Je možná kombinácia pracovná zmluva a živnosť?

Pracovné právo

Vodiči nesmú čerpať dobu pravidelného týždenného odpočinku v aute – inak hrozia sankcie

Dnes Vám prinášame informáciu o rozsudku Súdneho dvora Európskej únie z decembra 2017, ktorý sa zameriava na vodičov a ich čerpanie voľna.

Pracovné právo

Žena na materskej a zákaz výpovede

Akým spôsobom je poskytovaná ochrana pred skončením pracovného pomeru zamestnankyni na materskej a rodičovskej dovolenke? Môže medzi týmito dovolenkami čerpať riadnu dovolenku? Vzťahuje sa na ňu i vtedy zákaz výpovede?