#zamestnanec

Pracovné právo

Nárok zamestnanca na odmenu za prácu počas prestávky v práci

Témou dnešného článku je nález Ústavného súdu Českej republiky, v ktorom sa Ústavný súd zaoberal sťažnosťou bývalého hasiča. Ten namietal porušenie jeho ústavného práva na spravodlivú odmenu za prácu v spojení s právom na súdnu ochranu.

Právo

Kurzarbeit začne fungovať už od 1. marca

Už o pár týždňov budú môcť zamestnávatelia žiadať o finančnú podporu v čase skrátenej práce, tzv. kurzarbeit. Kto a za akých podmienok bude môcť túto podporu získať sa dozviete nižšie.

Pracovné právo

Výpoveď podpísaná mechanickými prostriedkami

Najvyšší súd Českej republiky sa vo svojom uznesení zaoberal tým, či výpoveď z pracovného pomeru, ktorá namiesto vlastnoručného podpisu osoby oprávnenej konať za zamestnávateľa obsahovala iba odtlačok podpisovej pečiatky, je platným právnym úkonom.

Pracovné právo

Očkovanie z pohľadu pracovného práva

Môže sa zamestnávateľ pýtať zamestnancov na očkovanie alebo nie? So zamestnancami v pracovnoprávnych vzťahoch musí byť zaobchádzané podľa zásady rovnakého zaobchádzania. Napriek tomu je aktuálnou témou očkovanie zamestnancov a s ňou súvisiaca možná diskriminácia. Na otázky týkajúce sa zamestnancov a očkovania prináša odpoveď Národný inšpektorát práce.

Právo

Zákaz nosenia moslimskej šatky zamestnávateľom

V dnešnom článku sa dozviete, či interný predpis zamestnávateľa presadzujúceho politiku neutrality, ktorý zakazuje na pracovisku viditeľne nosiť akýkoľvek politický, filozofický alebo náboženský symbol je v súlade so Smernicou Rady 2000/78/ES, ktorá ustanovuje všeobecný rámec pre rovnaké zaobchádzanie v zamestnaní a povolaní, a či takýto interný predpis je diskrimináciou na základe náboženstva alebo viery.

Pracovné právo

Vplyv PN zamestnanca na plynutie lehoty na podanie žaloby o neplatnosť skončenia pracovného pomeru

Veľký senát občianskoprávneho kolégia Najvyššieho súdu SR vo svojom nedávnom rozhodnutí zo dňa 26. januára 2021 vyslovil, že práceneschopnosť zamestnanca nemá vplyv na plynutie lehoty na uplatnenie nároku podľa § 77 Zákonníka práce. Na odôvodnenie tohto rozhodnutia sa bližšie pozrieme v dnešnom článku.

Európske právo

SD EÚ: K nepriamej diskriminácii založenej na zdravotnom postihnutí

V nedávno zverejnenom prípade, v ktorom rozhodoval Súdny dvor EÚ, sa posudzovala prax zamestnávateľa, ktorý si určil dátum na predloženie potvrdenia o zdravotnom postihnutí jeho zamestnancov a od tohto dátumu následne odvíjal vyplácanie príplatku ku mzde. Ako uvedené posúdil Súdny dvor s ohľadom na diskrimináciu na základe zdravotného postihnutia, sa dočítate ďalej.

Pracovné právo

Nárok na dovolenku v roku 2021

Začiatok nového roka so sebou prináša aj úvahy, ako a kedy vyčerpať svoj nárok na dovolenku. Prečítajte si, na koľko dní dovolenky majú nárok zamestnanci pracujúci na základe pracovnej zmluvy.