# záložné právo
Najvyšší súd Českej republiky sa v rozsudku, ktorý je témou tohto článku, zaoberal výkladom pojmu obydlie manželov a tým, akú ochranu mu zákon priznáva.
Najvyšší súd Českej republiky sa v rozsudku, ktorý je témou tohto článku, zaoberal výkladom pojmu obydlie manželov, akú ochranu mu zákon priznáva a či pozemok s domom tvoria jeden funkčný celok.
Význam a úlohu rímskeho práva pri formovaní kontinentálneho právneho systému nemožno spochybniť. Už rímske právo rozlišovalo hlavný a vedľajší záväzok. Preto umožňovalo veriteľovi, ktorý nedôveroval v schopnosti dlžníka plniť, výrazne posilniť svoju pozíciu, a zároveň umožniť splnenie jeho pohľadávky prostredníctvom určitého zabezpečenia, napríklad vo forme ručenia. Uvedené možno pokojne označiť za fundamentálnu úpravu, ktorá s odchýlkami zotrvala dodnes a aktuálna úprava záväzkového práva, teda aj zabezpečovacích právnych inštitútov, v právnom poriadku SR na ňu nadväzuje. Aká je aktuálna právna úprava a základné funkcie zabezpečovacích právnych inštitútov v rovine súkromného práva?
Rozhodnutie Ústavného súdu Českej republiky týkajúce sa namietaného porušenia práva na spravodlivý proces v zmysle Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd, v súvislosti so zriadením exekučného záložného práva.
Vlastník neskolaudovanej stavby rodinného domu bez súpisného čísla, ktorá bola predmetom dražby, sa podaním žaloby domáhal určenia neplatnosti dražby vykonanej na návrh záložného veriteľa. Mal za to, že v čase vykonania dražby záložné právo k uvedeným nehnuteľnostiam neexistovalo a že počas dražby bola porušená zásada verejnosti dražobného procesu tým spôsobom, že bola obmedzená účasť verejnosti na dražbe uzamknutím dražobnej miestnosti.
Súdny dvor EÚ opäť rozhodoval vo veci spotrebiteľského sporu. Konkrétne otázku, či realizácia mimosúdneho výkonu záložného práva dohodnutého v zmluve uzatvorenej so spotrebiteľom, ktorá obsahovala nekalé zmluvné podmienky, je v súlade s právom EÚ alebo nie.
Dňa 1. apríla 2014 NR SR schválila zákon, ktorým sa okrem iného mení a dopĺňa zákona o dobrovoľných dražbách. Táto zmena súvisí so zmenami v Občianskom zákonníku, Exekučnom poriadku a iných právnych predpisoch súvisiacich s ochranou spotrebiteľa.
Občiansky zákonník rozlišuje pri všeobecných spôsoboch výkonu záložného práva medzi možnosťou postupovať formou dražby alebo formou určenou v záložnej zmluve. Konkretizovaním jedného určitého spôsobu, dražby, zákonodarca jasne ukazuje, kam by sa mala uberať cesta záložného veriteľa.
Záložné právo je veľmi silným prostriedkom zabezpečenia pohľadávky. Jeho sila spočíva nielen v zabezpečovacej funkcii, ktorou sa obmedzuje dispozičné právo vlastníka zálohu, ale aj vo funkcii uhradzovacej, ktorej naplnením prichádza k celému radu právnych úkonov, v dôsledku ktorých vznikajú, menia sa, resp. zanikajú rôzne právne vzťahy, práva a povinnosti.
V praxi sa je možné často stretnúť s prípadom, kedy je určitý predmet najmä pokiaľ ide o nehnuteľnosti zaťažený viacerými ťarchami, ktoré vznikli nezávisle od seba a svojich oprávnených. Je preto v záujme všetkých, aby boli takéto situácie zákonom upravené.