# sloboda prejavu
Ukázať susedovi prostredník nie je zdvorilé, ale vedeli ste, že podľa kanadského súdu ide o súčasť práva človeka na slobodu prejavu? Okrem toho sa dočítate o odškodnom, ktoré exmanželke priznal súd za roky vykonávané domáce práce, ale aj o mužovi, ktorý si počas sexu odstránil kondóm a stal sa tak prvým odsúdenym v Holandsku za tzv. stealthing.
Ohováraním sa môžeme dopustiť trestného činu? Prečítajte si viac v našom dnešnom článku.
V rámci politického boja sa politici neštítia používať na adresu svojich oponentov hrubý slovník, obvinenia z trestnej činnosti bez dôkazov či rôzne fabulácie a dezinformácie. Prejavom politikov a možnosťami ich vyjadrovania sa v kontexte váhy ich slov voči potenciálnej ujme iných osôb sa zaoberal aj Európsky súd pre ľudské práva
Sloboda prejavu patrí medzi jeden z najdiskutovanejších aspektov výkonu jeho funkcie, kde na jednej strane musí sudca zachovávať zdržanlivosť, na strane druhej však nemôže byť toto právo obmedzované iba z titulu jeho profesie. Slobodou prejavu sudcu sa zaoberal Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) vo veci Sarısu Pehlivan proti Turecku v sťažnosti č. 63029/19.
Môže cukráreň odmietnuť upiecť svadobnú tortu s LGBTI tématikou? V oboch prípadoch, ktoré sú témou dnešného článku, majitelia pekární odmietli vzhľadom na ich náboženské presvedčenie pripraviť tortu, ktorá mala byť vyzdobená tématikou podporujúcou zväzky osôb rovnakého pohlavia.
Kde končí sloboda prejavu a začína šírenie nepravdivých informácií? Krajský súd v prípade prezidentky a Ľuboša Blahu v plnom rozsahu potvrdil, že poslanec Blaha protiprávne zasahuje do práv prezidentky a je povinný sa zdržať ďalších verbálnych útokov a šírenia nepravdivých informácií. Prečítajte si viac v riadkoch nižšie.
V poslednej dobe sa aj na území Slovenskej republiky zintenzívnili rôzne formy propagandy a šírenia dezinformácií a to najmä v nadväznosti na udalosti na našej východnej hranici. V dnešnom článku sme sa preto zamerali na podporu vojnovej propagandy a jej následky.
Bratislavský súd vydal neodkladné opatrenie vo veci odstránenia webu Hlavný denník, známeho aj kvôli spornému obsahu, zo zoznamu projektu Konšpirátori.sk. Podľa rozhodnutia súdu ide o trvalé riešenie a nevyžaduje sa, aby prebehlo riadne konanie a dokazovanie.
Námestia plné ľudí, policajná brutalita či zatýkanie za nevhodnú pesničku. Posledné voľby v Bielorusku priniesli do krajiny nepokoje výnimočných rozmerov.
Český Ústavný súd sa vysporiadal v jednom zo svojich posledných nálezov k otázke hanlivých označení verejne známych osôb médiami. Či si novinári robia len svoju prácu, ku ktorej využívajú slobodu prejavu, alebo išlo o neprimeraný zásah do základných ľudských práv, zistíte v článku. K tejto téme sme sa na názor pýtali aj odborníka na ľudské práva doc. JUDr. Branislava Fridricha, PhD. a pohľad psychologičky k téme prináša Mgr. Viera Cviková PhD.