#rada

Pracovné právo

Praxou k zamestnaniu 2 - pomoc absolventom aj zamestnávateľom

Zamestnať absolventa je večná dilema pre obe strany. Zamestnávateľ poukazuje na absenciu pracovných návykov a skúseností a absolvent zase na to, že ich nemá kde získať. Práve s tým chce pomôcť Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny, a to programom Praxou k zamestnaniu 2, ktorý by mal uvedené nedostatky aspoň čiastočne odstrániť.

Právo

Povinnosti vlastníka, nájomcu aj osoby s trvalým pobytom v nehnuteľnosti

V uplynulých dňoch sme v našej redakcii obdržali otázku, či osoba s trvalým pobytom v nehnuteľnosti má povinnosť platiť nájomné a zabezpečovať údržbu nehnuteľnosti. Pozrime sa spolu, aké povinnosti vyplývajú jednotlivým subjektom na základe ich vzťahu k nehnuteľnosti.

Právo

Parlament schválil dotáciu na nájomné

Začiatkom júna bola v Národnej rade SR schválená novela zákona o poskytovaní dotácií v pôsobnosti Ministerstva hospodárstva SR. Novým zákonným znením sa zaviedla dotácia na nájomné, na ktorej získanie je potrebné splniť niekoľko zákonných požiadaviek. O aké ide a aj, či práve vy máte nárok na dotáciu, sa dočítate nižšie.

Pracovné právo

Kedy mám nárok na odstupné?

Odstupné ako určitá finančná kompenzácia za to, že ste prišli o prácu vám patrí iba v určitých prípadoch. V dnešnom článku vám prinášame krátky náhľad na to, aké situácie vám tento nárok v zamestnaneckom pomere zakladajú.

Rozhovory

Patent a patentová ochrana

Dnes, 26. mája, máme Svetový deň duševného vlastníctva. Táto právna oblasť sa zaoberá ochranou práv vzťahujúcich sa na predmety, ktoré vytvorili osoby svojou tvorivou duševnou činnosťou. Okrem práv duševného vlastníctva, medzi ktoré patrí autorské právo, zaraďujeme do tejto oblasti aj práva priemyselného vlastíctva. Pozrite sa s nami pod právno - praktickou lupou na jeden zo známych inštitútov – patent a jeho ochranu.

Rozhovory

Rozhovor: Ochranné známky v praxi

Témou dnešného rozhovoru bude ochrana práv duševného vlastníctva. Táto právna oblasť sa zaoberá ochranou práv vzťahujúcich sa na predmety, ktoré vytvorili osoby svojou tvorivou duševnou činnosťou. Okrem práv duševného vlastníctva, medzi ktoré patrí autorské právo, zaraďujeme do tejto oblasti aj práva priemyselného vlastíctva. Pozrite sa s nami pod právno - praktickou lupou na jeden zo známych inštitútov – ochrannú známku a jej ochranu.

Podnikanie

Po pandémii nechcem ďalej podnikať - čo s mojou firmou? #2

Pripravila vás pandémia o chuť do podnikania? Zarobte na tom. Odpovede na otázky o možnosti predaja vašej spoločnosti, zmluvách vhodných na tento účel, ale aj na to, aká bude po predaji vaša zodpovednosť, vám prinesieme v dnešnom pokračovaní série, ako ukončiť podnikanie.

Právo

OČR jasne a  zrozumiteľne – I. časť

Ak sme mali pred niekoľkými mesiacmi pocit, že život je hektický, tak v súčasnosti ho možno prirovnať k húsenkovej dráhe. Pri starostlivosti o deti to platí dvojnásobne, pretože núdzový stav priniesol aj zatvorenie škôl či škôlok. Mnohí rodičia tak museli ostať s deťmi doma. Štát sa preto rozhodol kompenzovať možný výpadok príjmu domácností zmenou v ošetrovnom. V tomto článku sa preto budeme venovať jej praktickému uplatneniu v bežnom živote rodiča či iného člena rodiny.