#právo

Susedské spory: Chov psov a spory s tým súvisiace
V pokračovaní série článkov o najčastejších susedských sporoch a právnom pohľade na ne, sa v tom dnešnom zameriame na chov psov. Konkrétne, aká legislatíva upravuje ich prihlásenie v obci, v nadväznosti na to daň za psa, kedy štekot psov prekračuje únosnú mieru, prípadne ako sa môže osoba brániť proti nadmernému obťažovaniu zo strany susediacich psov.

Rozsudok ESĽP proti Slovenskej republike týkajúci sa porušenia práva na súkromie v konaní podľa nariadenia Brusel II bis
Európsky súd pre ľudské práva 21. novembra 2017 vyhlásil rozsudok proti Slovenskej republike týkajúci sa porušenia práva na súkromie, garantovaného článkom 8 Dohovoru.

Konaniam týkajúcich sa osôb s duševným postihnutím je potrebné venovať osobitnú pozornosť
Pri osobách, ktoré sú zaraďované do skupiny zraniteľných osôb, by mal súd prihliadať na to, aby boli ich práva v konaní pred súdom rovnako ako práva ostatných účastníkov. V tomto konaní tomu tak nebolo.

Hranica výšky výživného a nadštandardné príjmy rodiča
Ústavný súd Českej republiky vydal zaujímavý nález týkajúci sa určenia výšky výživného a stanovenia určitých hraníc pri rodičoch s nadštandardným príjmom.

Ako ESEŤáci o hotel prišli - očami právnika
Pred časom sa v slovenských médiách intenzívne preberala kauza sporov medzi majiteľmi známeho bratislavského hotela Carlton. Táto kauza bola okrem jej verejne známych aktérov tiež zaujímavá aj z právneho hľadiska. O čo v tejto kauze vlastne išlo?

Oslobodenie od súdnych poplatkov
Súdne poplatky sú právnym inštitútom, plniacim viaceré funkcie. Napriek tomu, že sa tento pojem často vyskytuje medzi širokou verejnosťou, jeho obsah ostáva niekedy hmlistý. Podobne aj problematika oslobodenia od súdneho poplatku je najmä v očiach laickej verejnosti nejasná. Čo sú to teda súdne poplatky? Kto a kedy je od nich kedy oslobodený?

Čo môže mať spoločné Paradise Papers s “eseročkou“ alebo živnosťou?
Viac ako 13 miliónov dôverných dokumentov uniklo z advokátskej kancelárie Appleby a zo spoločností Estera a Asiaciti Trust, ktoré sa špecializujú na podnikanie a správu majetku cez tzv. offshore jurisdikcie. Osobnosti na zoznamoch ako kráľovná Alžbeta II., kolumbijský prezident Juan Manuel Santon, či spevák Bono údajne dopĺňajú aj niektoré relatívne známe slovenské mená. Aj keď sa zdá, že vlna spoločenskej nevôle nie je taká intenzívna ako pri tzv. Panama Papers, je to ďalší hurikán, ktorý podkopáva tradičný business model využívaný týmito, predovšetkým malými ostrovčekmi. Ak predpokladáme, že jedného dňa bude svet limitovať k absolútnej transparentnosti, je už dnes veľmi dôležité poznať odpoveď na otázku, či nie je využívanie offshore jurisdikcií ilegálne alebo dokonca trestné.

Násilie páchané na ženách
Počas predposledného novembrového týždňa takmer 60 policajných preventistov na celom Slovensku informuje verejnosť o problematike násilia páchaného na ženách.