#pracovné právo

Pracovné právo

Znížený majetkový cenzus v individuálnom pracovnoprávnom spore

Ustanovenie § 422 ods. 1 písm. a) a b) Civilného sporového poriadku obmedzuje prípustnosť dovolania majetkovým cenzom v tom zmysle, že predmetom dovolacieho prieskumu môže byť len suma vo výške desaťnásobku minimálne mzdy, v prípade sporov s ochranou slabšej strany vo výške dvojnásobku minimálnej mzdy. Nižšie uvedený individuálny pracovnoprávny prípad síce patrí do kategórie sporov s ochranou slabšej strany, dovolanie však v tomto prípade podal zamestnávateľ, ktorý v pozícii slabšej strany nie je. Ako v tomto prípade posúdil prípustnosť dovolania Najvyšší súd SR sa dočítate v dnešnom článku.

Rozhovory

Rozhovor s advokátom aj vysokoškolským pedagógom Marcelom Dolobáčom

V rámci rozhovorov s osobnosťami z univerzít sme tentokrát zavítali na právnickú fakultu Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Doc. JUDr. Marcel Dolobáč, PhD. nám zodpovedal viacero otázok, pričom sa vyjadril napríklad k tomu, prečo zamestnanci neradi vstupujú do pracovnoprávnych sporov, alebo s čím by mali študenti práva pri predstavách o výkone advokácie rátať.

Pracovné právo

Praxou k zamestnaniu 2 - pomoc absolventom aj zamestnávateľom

Zamestnať absolventa je večná dilema pre obe strany. Zamestnávateľ poukazuje na absenciu pracovných návykov a skúseností a absolvent zase na to, že ich nemá kde získať. Práve s tým chce pomôcť Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny, a to programom Praxou k zamestnaniu 2, ktorý by mal uvedené nedostatky aspoň čiastočne odstrániť.

Pracovné právo

Tretí balík sociálnej pomoci: ako vyzerá pomoc pre veľké firmy či dohodárov?

Dňa 14.apríla 2020 bola predstavená nová schéma pomoci zamestnávateľom či SZČO, ktorých postihla súčasná pandémia. Pomoci sa konečne dočkali aj veľké firmy, zamestnávatelia, pre ktorých bol zavedený tzv. kurzarbeit. O príspevok môže po novom požiadať aj jediný spoločník v s.r.o. či dohodár. V dnešnom článku vám prinášame kompletný model pomoci štátu zamestnávateľom, aby ste vedeli, ako pomôcť svojmu podnikaniu v čase pandémie koronavírusu.

Pracovné právo

Zachráni slovenská verzia Kurzarbeitu veľké firmy?

Od „vypnutia ekonomiky“ sa verejná debata posunula k záchrane podnikateľov na Slovensku. Menší a strední akúsi pomocnú ruku už dostali, pre veľké firmy však tieto opatrenia nepredstavujú riešenie. Skutočnú pomoc veľkým firmám by však mohla predstavovať nemecká schéma kurzarbeit. Slovenskí predstavitelia už hovoria o jeho verzii pre Slovensko, čo však táto verzia znamená pre zamestnanca? Ako sa rozdelí bremeno udržania pracovného miesta a koľko to bude stáť veľkých zamestnávateľov? Aj na tieto otázky nájdete odpoveď v dnešnom článku.

Právo

Narodenie dieťaťa

Narodenie dieťaťa znamená v rodine určite veľké šťastie. Avšak netreba zabúdať, že s touto udalosťou je spojených aj niekoľko úradných povinností, ktoré musí budúci rodič vykonať, a to jednak pred, ako aj po narodení dieťaťa. 

Pracovné právo

Zamestnávatelia pozor – nezabudnite opäť oznámiť práce zaradené do II. kategórie

V roku 2019 pribudla ďalšia povinnosť pre zamestnávateľov a to každoročne do 15. januára oznámiť v elektronickej podobe príslušnému orgánu verejného zdravotníctva údaje týkajúce sa zamestnancov vykonávajúcich prácu zaradenú do II. kategórie z hľadiska rizikovosti práce a to podľa stavu k 31. decembru predchádzajúceho kalendárneho roka.

Pracovné právo

Schválené a pripravované zmeny z oblasti pracovného práva

Aj napriek tomu, že v médiách zaznela informácia, že Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SR už v tomto volebnom období nebude meniť Zákonník práce, v legislatívnom procese je aktuálne viacero návrhov zmien zákonov alebo iných právnych predpisov z oblasti pracovného práva.