#odňatie slobody

Skrátenie trestu odňatia slobody podľa práva iného členského štátu – je to vôbec možné?
Možno na prvý pohľad nezmyselná úvaha, avšak aj takéto situácie prináša život. V akom prípade by bolo možné premýšľať nad skrátením trestu odňatia slobody podľa práva iného členského štátu?

Pracovná skupina rezortu spravodlivosti navrhuje častejšie využívanie domáceho väzenia
Slovenské väznice sú preplnené, jeden väzeň stojí štát cca 15 tisíc eur ročne. Častejšie využívanie trestu domáceho väzenia (cca 500 eur ročne na osobu) by mohlo vďaka návrhu rezortu spravodlivosti zefektívniť systém.

Nechali ste svoje dieťa samé v aute či byte? Môže vám hroziť trest odňatia slobody až 12 rokov!
Policajný vyšetrovateľ obvinil dňa 23. 4. 2014 muža z obce Horné Srnie v Trenčianskom okrese zo zločinu opustenia dieťaťa. Obvinený v novembri predošlého roka odišiel z bytu v Nemšovej a nechal v ňom zamknuté svoje ročné a štvorročné dieťa. Aké konanie napĺňa znaky trestného činu opustenia a odloženia dieťaťa a aký je medzi nimi základný rozdiel? Aké následky môže mať takýto čin?

Piťo dostal 18 rokov: koniec organizovaného zločinu?
V pondelok 26. mája 2014 odsúdil senát Špecializovaného trestného súdu v Pezinku mediálne označovaného bossa zločineckej skupiny „piťovcov“ - Juraja Ondrejčáka. Spolu s ním súd odsúdil ďalších 13 obžalovaných. Koľko Piťo mohol dostať rokov a za aké trestné činy ho odsúdili? Je možné, že sa z výkonu trestu odňatia slobody dostane skôr ako o 18 rokov?

„Kráľ Zemplína“ Vareha dostal definitívny verdikt: 11 rokov natvrdo.
Najvyšší súd Slovenskej republiky dňa 27. 2. 2014 rozhodol o vine a treste veľkopodnikateľa Mikuláša Varehu známeho fiktívnym obchodovaním s netradičnými komoditami akými sú napríklad lykožrúty smrekové, poľné bažanty a pod., na základe čoho štátu vznikli miliónové škody. Ako rozhodol Najvyšší súd SR a akú výšku škody spôsobil tzv. kráľ Zemplína svojim protiprávnym konaním?

Rozsudok vo veci „lykožrútov“, Mikuláš Vareha dostal trest 11 rokov nepodmienečne
Špecializovaný trestný súd dňa 23. 1. 2014 rozhodol o vine a treste veľkopodnikateľa Mikuláša Varehu, ktorý sa „preslávil“ fiktívnym obchodovaním s netradičnými komoditami akými sú napríklad lykožrúty smrekové alebo poľné bažanty na základe čoho štátu vznikli miliónové škody. Koľko mu súd uložil rokov vo výkone trestu odňatia slobody a v akej výške bude musieť zaplatiť svoj peňažný trest?

Rozsudok vo veci Deaflympiáda vo Vysokých Tatrách, dostal 14 rokov za podvod
Presne 18. februára 2011 sa mali na Slovensku začať Zimné deaflympijské hry 2011 vo Vysokých Tatrách. Olympiáda pre sluchovo postihnutých športovcov však mal smutný koniec a dôvod ich nekonania je už dnes dobre známy. Špecializovaný trestný súd rozhodol o vine a treste bývalého šéfa Slovenského deaflympijského výboru Jaromíra Rudu.

Nové pravidlá pre výkon trestu odňatia slobody
Minulý týždeň poslanci Národnej rady Slovenskej republiky schválili vládny návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 475/2005 Z. z. o výkone trestu odňatia slobody a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Predmetný návrh zákona bol vypracovaný na základe Plánu legislatívnych úloh vlády Slovenskej republiky pre rok 2013 a prináša do zákonnej úpravy viacero noviniek, ktoré predovšetkým dávajú do popredia výchovný účel trestu pred represívnym.