#Obchodná spoločnosť

Obchodná spoločnosť predstavuje právnickú osobu založenú za účelom podnikania, ktorej právne postavenie, vnútorná štruktúra a vzťahy medzi spoločníkmi sú upravené obchodným zákonníkom. Sledujeme právne formy obchodných spoločností, postupy pri ich založení a pravidlá ich fungovania.

Prinášame informácie o správe a riadení obchodných spoločností, analýzy zmien v obchodnom práve a hodnotenia výhod a nevýhod jednotlivých právnych foriem. Naši redaktori vysvetľujú postupy pri založení spoločnosti a plnení zákonných povinností.

Informujeme tiež o zodpovednosti spoločníkov, likvidácii spoločností a medzinárodných aspektoch obchodných spoločností. Vďaka našim článkom získate ucelený obraz o právnom rámci podnikania prostredníctvom obchodných spoločností.

Podnikateľ – definícia, formy, postup a povinnosti krok za krokom Obchodné právo

Podnikateľ – definícia, formy, postup a povinnosti krok za krokom

Podnikateľ je osoba, ktorá samostatne vykonáva činnosť na vlastné riziko s cieľom dosiahnuť zisk, pričom môže ísť o fyzickú alebo právnickú osobu. Podnikanie si vyžaduje nielen splnenie legislatívnych podmienok, ale aj zodpovednosť, plánovanie a schopnosť prispôsobiť sa trhu.

Prokurista - práva a povinnosti Obchodné právo

Prokurista - práva a povinnosti

Prokurista je špeciálny zástupca podnikateľa, ktorý je oprávnený konať v mene obchodnej spoločnosti v rámci plnej moci, tzv. prokúry.

Právo

Aktívna legitimácia spoločníka obchodnej spoločnosti pri určovacej žalobe

Témou dnešného článku je nález Ústavného súdu Českej republiky, v ktorom sa zaoberal otázkou aktívnej legitimácie spoločníka, resp. akcionára obchodnej spoločnosti v spore začatom na základe žaloby o určenie, či tu právo je alebo nie je.

Podnikanie

Rodinné podniky od 1.7.2023

Začiatkom decembra 2022 bola v NR SR schválená novela zákona č. 112/2018 Z. z. o sociálnej ekonomike a sociálnych podnikoch. Niektoré ustanovenia tejto novely nadobudli účinnosť už začiatkom roka 2023 – ustanovenia týkajúce sa rodinných podnikov však nadobudnú účinnosť 1. júla a v tomto článku sa dozviete, aké zmeny so sebou prinášajú.

Právo

Absencia podpisu druhého konateľa na procesnom úkone

Ústavný súd sa v jednom z aktuálnych nálezov zaoberal absenciou podpisu druhého konateľa na procesnom úkone - konkrétne odpore proti platobnému rozkazu.

Obchodné právo

Zvyšovanie základného imania kryptomenou

Je možné zvýšiť základné imanie kryptomenou? V tomto článku sa zameriame na zvýšenie základného imania v spoločnosti s ručením obmedzeným, pričom závery z tohto článku možno primerane aplikovať aj na akciovú spoločnosť.

Právo

Neplatnosť rozhodnutia jediného spoločníka

Najvyšší súd Slovenskej republiky sa v jednom zo svojich rozsudkov zaoberal tým, či je možné žalovať neplatnosť rozhodnutia jediného spoločníka spoločnosti z dôvodu, že bolo na základe plnomocenstva podpísané zástupcom, ktorý mal konať v rozpore so záujmami zastúpeného.

Obchodné právo

Nová úprava v zákone o konkurze a reštruktralizácii – malý konkurz

Aj v dôsledku koronakrízy sa v súčasnosti mnohé podniky na Slovensku ocitli v nepriaznivej ekonomickej situácii. V tomto článku si predstavíme právny inštitút malého konkurzu, účinný od 1. januára 2021, ktorý vytvára právny rámec pre jednoduché, efektívne, hospodárne a rýchle likvidačné konanie, v ktorom neexistuje záujem pokračovať v prevádzke podniku. Inšpiráciou tejto právnej úpravy je právna úprava oddlženia fyzických osôb (tzv. osobný bankrot).