# mediátor
Redakcia Právnych Novín pre Vás opäť pripravila zaujímavý rozhovor, tentokrát na tému mediácie. S mediátorom JUDr. Martinom Biskupičom sme sa rozprávali o praktickej stránke mediácie a výhodách, ktoré takéto alternatívne riešenie sporov poskytuje oproti súdnym konaniam.
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR dňa 14.02.2020 zahájilo prijímanie ponúk na akreditované vzdelávanie 150 zamestnancov Úradov práce sociálnych vecí a rodiny a Centier pre deti a rodinu v programe mediátor.
Vladimír Cehlár pracoval ako vysokoškolský učiteľ, lektor v oblasti sociálnych výcvikov, komunikačných zručností, ale aj ako externý člen pedagogického zboru Justičnej akadémie v Pezinku. Trestné mediácie vykonáva od roku 2004.
Nedávno nám do poradne prišla otázka, či je možné riešiť problém s platením úveru finančnej inštitúcií, prostredníctvom mediátora. Vďaka zákonu 391/2015 Z. z. o alternatívnom riešení spotrebiteľských sporov a o zmene a doplnení niektorých zákonov je takýto postup možný a dokonca pre efektívnosť vyriešenia problému klienta žiaduci.
Transparentnosť riešenia sporov prostredníctvom mediátora tkvie nielen v nižších nákladoch klientov oproti zastupovaniu advokátom, ale tiež v možnosti vrátenia súdneho poplatku, čo bolo umožnené novelizáciou zákona o súdnych poplatkoch, ktorej cieľom bolo motivovať účastníkov súdneho konania k uzavretiu súdneho zmieru.
Prečítajte si nové informácie o verejnej konzultácii, ktorá sa uskutočňuje z iniciatívy Európskej Komisie.
Predkladateľom návrhu zákona č. 420/2004 Z.z. o mediácii a o doplnení niektorých zákonov v znení neskorších právnych predpisov je tentokrát Ministerstvo spravodlivosti Slovenskej republiky. Pozrime sa na tento návrh zákona detailnejšie.
Obe tieto činnosti sú zamerané na prácu s klientom a komunikáciu za účelom dosiahnuť vyriešenie sporu. Napriek tomu nie vždy je výsledkom ich činnosti spokojnosť strán, či už ide o neúspech v súdnom konaní, alebo nedosiahnutie dohody počas mediácie.