#judikatúra

Európske právo

Kedy je na nové tvrdenie v spore o ochrannú známku už neskoro

Pri registrácií novej ochrannej známky, ktorá by mala chrániť a odlišovať meno a aj produkty podnikateľa je dôležité dbať na viacero skutočností. Jednou z nich je zisťovanie či podobná ochranná známka už náhodou neexistuje, a ak existuje, je potrebné sa pripraviť na spor. To akými dôkazmi si možno obrániť vlastnú ochrannú známku, ale aj dokedy môžete prichádzať s novými dôkazmi či tvrdeniami sa dozviete v dnešnom stanovisku generálneho advokáta v prípade o ochrannom označení cukroviniek.

Európske právo

Ochranná známka v rozpore s morálnymi zásadami

Ochranná známka plní v obchodných aj spotrebiteľských vzťahoch podstatnú funkciu, o to viac sa jej navrhovatelia snažia využiť kreativitu, aby potenciálnych zákazníkov oslovili, odlíšili sa a najmä, aby sa vryli do pamäti. Aké sú však hranice tejto kreativity? Hranicu by mali tvoriť akceptované morálne princípy, ale čo možno považovať za morálne nezávadný názov? Možno vetu, ktorá pri vyslovení znie ako nadávka bezproblémovo zapísať ako ochrannú známku? Právny názor generálneho advokáta Bobeka posunie možno aj vaše morálne princípy.

Právo

Prípad Európskeho súdneho dvora: Za dve sekundy pirátom

Hranica medzi zneužitím autorského práva kopírovaním a vydávaním za vlastné je v porovnaní s vytvorením vlastného diela, ktoré sa do istej miery ponáša na dielo už vytvorené veľmi tenká a nejasná.

Európske právo

Od koho žiadať náhradu, ak letíte s prípojmi a druhý let inej leteckej spoločnosti mešká?

Obdobie letných dovolenie je okrem príjemných zážitkov bohaté aj na meškania letov. Situácia sa zhorší, ak máte lety s priamymi prípojmi a niektorý z nich mešká. Aké nároky máte v takomto prípade? U koho môžete žiadať náhradu? Európsky súdny dvor sa týmito otázkami zaoberal v prípade Českých aerolínií.

Právo

Zbierka stanovísk Najvyššieho súdu Slovenskej republiky 3/2019

Po krátkej dobe Vám opäť prinášame Zbierku stanovísk vydanú Najvyšším súdom Slovenskej republiky. Právne vety nájdete v prehľadnom zozname v článku nižšie a pre celé rozhodnutia klikajte tu. 

Právo

Zbierka stanovísk Najvyššieho súdu Slovenskej republiky

V dnešnom článku Vám prinášame prehľad právnych viet stanovísk Najvyššieho súdu Slovenskej republiky, vydaných v najnovšej Zbierske stanovísk 1/2019. Celé rozhodnutia nájdete v predmetnej zbierke tu. 

Európske právo

Nemecké mýto pre osobné motorové vozidlá je v rozpore s právom Únie

V dnešnom článku sa venujeme čerstvému rozsudku Súdneho dvora zo dňa 18. júna 2019. Súdny dvor sa tu zaoberal nemeckou právnou úpravou, ktorá ukladá povinnosť zakúpenia známky na používanie pozemných komunikácií. Problém je, že tento poplatok sa nevzťahuje na každého. Koho zaväzuje a prečo nie je v súlade s právom EÚ sa dozviete nižšie.

Právo

Štyri rozhodnutia ESĽP v prospech Slovenskej republiky

​Európsky súd pre ľudské práva 28. mája 2019 zverejnil svoje rozhodnutia zo 7. mája 2019, ktorými v štyroch prípadoch rozhodol v prospech Slovenskej republiky.