# hypotéka
Štátny príspevok na pokrytie nákladov na zvýšené splátky hypoték bude platiť aj na refinancované úvery. Slováci si ho môžu uplatniť aj spätne.
Hypotekárnym dlžníkom so zvýšenými splátkami za rok 2023 pomôže mimoriadny daňový bonus, ktorý si budú môcť uplatniť v daňovom priznaní alebo ročnom zúčtovaní za tento rok.
Najvyšší súd Českej republiky sa vo svojom náleze, ktorý je témou dnešného článku, zaoberal zrušením a vyporiadaním bezpodielového spoluvlastníctva manželov po rozvode. Ako by teda mal súd rozhodnúť v prípade, ak súčasťou bezpodielového spoluvlastníctva manželov je aj hypotekárny úver, resp. dlh, ktorý vznikol na základe zmluvy o poskytnutí hypotekárneho úveru?
Od januára 2018 bol tzv. štátny príspevok pre mladých na hypotékach nahradený daňovým bonusom na zaplatené úroky z úveru na bývanie (hypotéky). Touto zmenou došlo k presunu veľkej časti administratívy a zodpovednosti z bánk na klientov. Prečítajte si, kto a za akých podmienok si tento daňový bonus môžete uplatniť.
Tento článok má ambíciu v krátkosti zhrnúť základné právne a ekonomické riziká, ktoré sprevádzajú tento na prvý pohľad možno jednoduchý a flexibilný životný krok. V podstate kúpa nehnuteľnosti predstavuje iba právny úkon, na základe ktorého sa prevádza vlastníctvo nehnuteľnosti z osoby A na osobu B a hypotekárny úver je iba pôžička, ktorú osoba B dostane od banky X na zaplatenie kúpnej ceny za predmetnú nehnuteľnosť. Je to vážne také jednoduché?