#extrémizmus

Popieranie holokaustu - judikatúra
Pri určitých témach je zrejmé, že nemožno spochybňovať historické fakty s tým, že ide o vyjadrenie odlišného názoru v rámci slobody prejavu. Medzi takéto témy patrí aj téma holokaustu - otázkou jeho popierania a v akých medziach na neho treba hľadieť z pohľadu literárnej tvorby riešil Najvyšší súd ČR.

Zákaz hnutia LGBTI v Rusku
Na návrh ruského Ministerstva spravodlivosti sa 30. novembra 2023 realizovalo neverejné zasadnutie, na ktorom Najvyšší súd Ruskej federácie rozhodoval o uznaní “medzinárodného verejného LGBTI hnutia” za extrémistické a zakázal jeho činnosť v krajine.

Odsúdenie Mariana Kotlebu v kauze šekov
Mariana Kotlebu, predsedu Ľudovej strany Naše Slovensko, Najvyšší súd SR právoplatne odsúdil za spáchanie trestného činu prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd. Kotlebovi tak zanikol poslanecký mandát, čím však došlo aj k zániku poslaneckého klubu. Prečítajte si viac o známej kauze šekov v hodnote 1488 eur a následkoch právoplatného rozhodnutia NS SR.

Súd rozhodol o vine Mariána Kotlebu v kauze sporných šekov
Špecializovaný trestný súd v pondelok 12. októbra 2020 uznal predsedu politickej strany Kotlebovci - Ľudová strana Naše Slovensko, Mariana Kotlebu, za vinného zo spáchania trestného činu extrémizmu, konkrétne založenia, podpory a propagácie hnutia smerujúceho k potlačeniu základných práv a slobôd a odsúdil ho na trest odňatia slobody vo výške 4 roky a 4 mesiace, so zaradením do Ústavu na výkon trestu odňatia slobody s minimálnym stupňom stráženia.

Marián Kotleba – súdny proces o extrémizme
V dnešnom článku vám priblížime práve prebiehajúci proces s poslancom Národnej rady SR, Mariánom Kotlebom. Aké sú argumenty obžaloby a aké poslanca Kotlebu? A v kontexte akých udalostí by mala byť suma šekov 1488 EUR v tomto prípade posudzovaná?

Tvrdý zákrok českej polície: islamský extrémizmus v Česku?
Nedávno sme našim čitateľom priniesli sériu článkov o radikálnom nacionalizme a extrémizme vo verejnom živote. Napriek tomu v našich súkromných životoch nepociťujeme reálne ohrozenie a extrémistické aktivity berieme ako politický folklór. Preto nás môžu prekvapiť najnovšie správy z Českej republiky o podivných aktivitách niektorých moslimských aktivistov a o drastickom zásahu českej polície.

Vyšetrovanie útoku v Nitre alebo prečo nie sú útočníci vo väzbe?
Na Slovensku sa v poslednej dobe častejšie skloňujú slová ako neonacizmus, extrémizmus a násilie. Okrem už známej skutočnosti, ktorou je výsledok župných volieb v Banskobystrickom kraji, môžeme v týchto dňoch pozorovať ostro sledovanú kauzu útoku neonacistov v Nitre. Napriek tomu, že útok sa stal ešte minulý rok v októbri samotné obvinenie padlo až koncom januára 2014. Prečo?