# eutanázia
Slovenská legislatíva automaticky predpokladá, že každá osoba chce ochrániť svoju telesnú integritu, a preto je povinnosťou aj iných dbať na jej ochranu. V praxi sa však objavujú prípady, keď si osoba vyslovene neželá, aby jej v núdzových situáciách bola poskytnutá pomoc. Či už ide o ťažkú chorobu alebo iné sociálne situácie, slovenská legislatíva neponecháva široké možnosti na vyhovenie takejto požiadavke. No európske právo pozná takéto želania pod názvom Inštitút predchádzajúceho priania.
Čo nové vo svete judikatúry? Neprehliadnite zaujímavosti z domova aj zo sveta, dočítate sa o vrátení daru pre porušenie dobrých mravov zo strany obdarovaného, ktoré však boli reakciou na neprimerané správanie sa darcu, ale aj o ochrannej známke čokoládového zajačika a (ne)povolení eutanázie.
Archie Battersbee bol 12-ročný chlapec, ktorý upadol do bezvedomia po tom, ako sa zúčastnil výzvy na sociálnej sieti. Po prevezení do nemocnice bol udržiavaný v kóme pomocou lekárskych zákrokov. Doktori však u tohto pacienta konštatovali mozgovú smrť v dôsledku nedostatočného okysličenia mozgu a navrhli, aby bola preskúmaná možnosť odpojenia od prístrojov na súde.
Súčasný právny stav pojem eutanázia neobsahuje a konanie, ktoré spadá pod tzv. „právo na smrť“ alebo „asistovanú samovraždu“ považuje za trestné. Pod aký trestný čin spadá takéto konanie a v čom je odlišná naša právna úprava v porovnaní s úpravami v iných členských štátoch EÚ?
Existuje viacero foriem vykonania eutanázie ako protiprávneho konania, ktorým možno osobe dopomôcť k privodeniu smrti. Akého trestného činu sa môžete dopustiť ak vykonáte eutanáziu, resp. čo všetko slovenský Trestný zákon považuje v tejto problematike za trestné?