# europsky parlament
Požiadať o hlasovací preukaz pre eurovoľby je možné najneskôr do 20. mája, pričom žiadosť musí byť do uvedeného termínu obci aj doručená.
V súvislosti s pandémiou Covid-19 sexuálne násilie na deťoch rapídne stúplo, a to najmä z dôvodu, že spolu s technologickým rozvojom sa sexuálne násilie z ulíc presunulo do online priestoru, kde je ľahké utajiť svoju identitu a spojiť sa s deťmi.
Keďže nezamestnanosť mladých ľudí stúpa v celej Európe a vplyvom pandémie COVID-19 sa zvyšuje, zákonodarcovia EÚ vyzvali Európsku komisiu a členské štáty, aby zvýšili svoju podporu pre mladých ľudí v neistých pracovných podmienkach. Európsky parlament navrhol, aby Európska komisia zakázala neplatené stáže a investovala do kvalitných pracovných miest pre mladých ľudí v období prudkého nárastu nezamestnanosti.
Poslanci ustanovili štyridsaťštyri medziparlamentných delegácií a rozhodli o počte ich členov. Zaradenie poslancov do delegácií následne potvrdili politické skupiny.
Oficiálne výsledky potvrdila v nedeľu 26. mája 2019 pred polnocou Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán. Hlasovať vo voľbách do Európskeho parlamentu v SR v sobotu 25. mája 2019 využilo 1 007 398 voličov. To predstavuje volebnú účasť 22,74 percenta, čo je podľa predsedu komisie Eduarda Báránya nezanedbateľne viac ako pri predchádzajúcich eurovoľbách. V roku 2014 bola účasť 13,05 percenta.
Z rozpočtu ministerstva vnútra na ne pôjde 8 687 175 eur, z rozpočtu Štatistického úradu SR 1 494 750 eur. Vyplýva to z predloženého Harmonogramu organizačno-technického zabezpečenia volieb do Európskeho parlamentu v roku 2019, ktorý vláda schválila v stredu 20. februára 2019.
Všeobecný súd EÚ potvrdzuje rozsudkom vo veci T-86/17 Marion Le Pen/Európsky parlament rozhodnutie Európskeho parlamentu, ktorým odeuroposlankyne Marine Le Penovej vymáha približne 300 000 eur, ktoré použila nazamestnanie parlamentnej asistentky, a to z dôvodu, že nepreukázala, že uvedenáasistentka skutočne vykonávala túto činnosť.
V piatok 9.3.2018 prijala podpredsedníčka vlády a ministerka spravodlivosti SR misiu Konferencie predsedov politických skupín Európskeho parlamentu. Otázky poslancov sa dotýkali jednak tém ako dôveryhodnosť súdnictva, nezávislosť súdnictva, postavenie a právomoci rezortu spravodlivosti so zreteľom na činnosť prokuratúry a polície. Ale venovali sa aj špecifickým otázkam transpozície smernice proti praniu špinavých peňazí a záruk pokiaľ ide o nominácie Slovenskej republiky do orgánov Európskej prokuratúry.
Rok 2004 sa pre Slovenskú republiku niesol v znamení vstupu do Európskej únie. Počas nasledujúceho obdobia sme mohli byť svedkom viacerých zmien, ktoré sa nás, ako člena tohto zoskupenia dotkli. Asi najvýznamnejším krokom bolo prijatie jednotiacej meny, eura. Štáty únie však v snahe zjednocovania pracujú aj na systéme jednotných inštitúcii. Jednou z najnovších, je dlho pripravovaný Jednotný patentový súd, ktorý by mal vniesť poriadok do oblasti patentových sporov.
Už o dva týždne, v sobotu 24. mája 2014, nás čaká ďalšie meranie síl slovenských politických strán. Budú sa konať voľby do Európskeho parlamentu. Kým na účasť nacionalistickej Slovenskej národnej strany (ďalej len „SNS“), ktorá má v europarlamente jedného poslanca (Jaroslava Pašku), sme si už zvykli, iné je to v prípade kontroverznej Ľudovej strany – Naše Slovensko.