#euro

Právo na platbu v hotovosti a jeho obmedzenie
Začiatkom júla nadobudol účinnosť ústavný zákon, ktorý zakotvil právo na platbu v hotovosti. Aké boli argumenty predkladateľov a ako právo na platbu v hotovosti súvisí s kryptomenami?

Obchodník nemôže odmietnuť platbu 500 eurovou bankovkou
Mnohým platiacim zákazníkom sa už neraz stalo, že predávajúci odmietol prijať platbu za tovar alebo služby, keď zákazník chcel platiť bankovkou vysokej hodnoty, resp. bol značný nepomer medzi hodnotou tovaru a nominálnou hodnotou bankovky.

Čerpáte eurofondy? Nezabudnite na ďalšie povinnosti v súvislosti s RPVS
Či ide o malú firmičku alebo finančného žraloka, všetci sa musia mať na pozore pred novými verifikačnými udalosťami, ktoré môžu skomplikovať proces čerpania eurofondov. O čo konkrétne ide?

ROZHOVOR: Ivan Mikloš o svetovej ekonomike, eure a Európskej únii
Prinášame Vám rozhovor s Ivanom Miklošom, uznávaným ekonómom, poslancom NRSR, ktorý sa ako niekdajsí minister financií zúčastňoval rokovaní ministrov financií krajín Eurozóny v najťažších obdobiach dlhovej krízy v Európe. Rovnako bol ministrom financií pri vstupe Slovenska do Európskej únie a pričinil sa o to, že dnes na Slovensku platíme eurom.

Euro oslabuje po údajoch o priemyselnej produkcii
V otázke globálneho rastu je priemyselná produkcia stále najväčším problémom. Aj keď sme pred pár dňami obdržali z Číny vynikajúce údaje, eurozónou vo štvrtok ráno potvrdené neboli. Táto sklamala predpoklady s ohľadom na ročnú bázu o -2.1 % oproti očakávaným -0.1 % a predchádzajúcim -0.4 %. Na mesačnej báze bol tento údaj vydaný na úrovni -1.1 %. Informácie o inflácii boli však naopak v súlade s očakávaniami.

Nemecko je lídrom eurozóny
Podľa nedávnej správy OECD sa ekonomická situácia na celom svete postupne zotavuje z ekonomickej krízy, výnimkou ostáva eurozóna. Jedinú svetlú výnimkou spomedzi významnejších štátov eurozóny predstavuje jej najsilnejší motor – Nemecko. Podľa OECD, súčasné problémy Cypru, stále nezažehnaný bankrot Grécka a nelichotivá ekonomická situácia v Španielsku spôsobujú, že sa eurozóna fakticky rozdeľuje.

Euru rastie konkurencia v podobe digitálnej meny
Euro má konkurenciu, vo svojej podstate neočakávanú a svojim spôsobom aj ilegálnu. Táto nová mena sa volá „bitcoin“. Bitcoin vzniká na tisíckach počítačov, decentralizovane na internete. Dá sa konštatovať, že predstavuje tak určitý druh anarchistických peňazí. Táto mena by však mohla byť začiatkom úplne novej éry.