#Diskriminácia

Možnosti riešenia šikany na pracovisku
Pracovno-právne spory, rovnako ako rodinné, patria medzi tie najcitlivejšie. Obzvlášť, keď sa jedná o šikanu na pracovisku, diskrimináciu, náhradu škody, prípadne iné porušenia pracovno-právnych vzťahov. Zo skúseností viem, že ak sa zamestnancovi čosi takéto deje, radšej svoj problém zamlčí a dá výpoveď a nepokúša sa o iný spôsob riešenia vzniknutej situácie, pretože má nedostatok financií na súdne konanie, prípadne nemá dosť sily a podporu okolia.
Súdny dvor Európske únie vyhlásil rozsudok vo veci C-68/17
Prepustenie lekára katolíckou nemocnicou z dôvodu, že po rozvode opätovne uzavrel manželstvo, môže predstavovať zakázanú diskrimináciu na základe náboženstva. Nezdá sa totiž, že by požiadavka, aby lekár aj keď katolíckeho vierovyznania rešpektoval posvätno

Čo sa vykonalo pre Rómov v roku 2017?
Ábel Ravasz v stredu 25. apríla 2018 predložil vláde Správu o činnosti splnomocnenca vlády Slovenskej republiky pre rómske komunity za rok 2017.

Komisár Rady Európy sa pozrel na pokrok na Slovensku
Komisár Rady Európy pre ľudské práva Nils Muižnieks počas nej sledoval pokrok v oblasti ukončenia segregačných mechanizmov rómskych detí a detí so zdravotným postihnutím.

Mobbing a bossing – šikana na pracovisku
V posledných dňoch médiá opätovne priniesli informáciu o pokračujúcom trestnom procese s riaditeľkou školy, ktorá mala údajne zastrašovať podriadených a požadovať od nich finančné plnenie. Prokurátor voči nej podal obžalobu pre trestný čin vydierania. V spoločnosti tak znovu zarezonovala téma šikany na pracovisku. S tou priamo súvisia aj pojmy mobbing a bossing.

Mobbing a bossing – právny rozmer a prostriedky právnej ochrany
V predchádzajúcom článku sme Vám ozrejmili v spoločnosti čoraz používanejšie pojmy – mobbing a bossing ako druhy šikany vyskytujúce sa na pracovisku. Šikana v pracovnom prostredí môže mať rôzne podoby a formy, a preto je i jej právny rozmer pomerne obsiahly. S tým súvisí i pomerne značné množstvo prostriedkov právnej ochrany obetí mobbingu a bossingu.

Antidiskriminačná žaloba Rómky Márie Vaškovej
V najbližších dňoch na Okresnom súde Košice II pokračuje konanie o antidiskriminačnej žalobe Márie Vaškovej voči svojmu bývalému zamestnávateľovi, Bytovému podniku mesta Košice (ďalej len „BPMK“). Spor vznikol ešte v roku 2011, keď sa sťažovateľka cítila byť ponižovaná a diskriminovaná na pracovisku pre svoju príslušnosť k rómskemu etniku. Pôvodne bezvýznamný pracovnoprávny spor sa môže stať akýmsi „precedensom“ a účastníkom pracovnoprávnych vzťahov okrem výstrahy ponúka aj morálne ponaučenie.