Bankové pôžičky ponúkajú ľuďom výhodnejšie a bezpečnejšie riešenie v porovnaní s inými neregulovanými spôsobmi požičiavania peňazí, ako je napríklad požičiavanie od rodiny alebo známych, píše TASR.
Aj keď so sebou nesú určité administratívne nároky, ich jasne definované podmienky a overené podpisy pomáhajú predchádzať konfliktom a znižujú riziko podvodov, vysvetľuje finančná spoločnosť Swiss Life Select Slovensko.
Odborník radí, aby Slováci preferovali banky
„V prvom rade poznáte cenu, za ktorú si požičiavate. Môžete ju tak porovnať s alternatívnymi ponukami. Vďaka legislatíve je napríklad výška nákladov na pôžičku obmedzená na dvojnásobok trhového priemeru. Taktiež je vďaka regulácii možné odstúpiť od zmluvy do dvoch týždňov, ak až po podpise zistíte, že ju vlastne nepotrebujete, alebo si viete zabezpečiť financie výhodnejšie,“ priblížil finančný analytik spoločnosti Pavel Škriniar.
Ďalšou výhodou pre klientov je povinnosť licencovaných subjektov dodržiavať legislatívu. V prípade nezhôd môžu klienti podať reklamáciu, obrátiť sa na predstaviteľa príslušnej asociácie, zaslať podnet na Národnú banku Slovenska (NBS) alebo podať žalobu na súd.
Analytik však upozorňuje, že ľudia sa často sťažujú neoprávnene, pretože neboli dostatočne oboznámení s obsahom zmluvy, ktorú podpísali.
Používanie služieb licencovaných finančných inštitúcií má výhody aj v prípade investovania. Klienti sú lepšie chránení, keď vedia, kam smerujú ich úspory a aké riziká sú s nimi spojené. Poskytovateľ je povinný otestovať, či je investícia vhodná pre klienta vzhľadom na riziko, výnosnosť a likviditu.
„Hoci ochrana spotrebiteľa finančných služieb je dostupná pre všetky finančné produkty zakúpené od poskytovateľov dohliadaných NBS, neznamená to automaticky, že ponúkané produkty sú vždy vhodné a výhodné,“ upozornil Škriniar.