Nevýhody práce na dohodu

DOHODY NIE SÚ ČASTO NEVÝHODNÉ ANI PRE ZAMESTNÁVATEĽA

Z prác vykonávaných mimo pracovného pomeru plynú nevýhody aj pre zamestnávateľa. Dohodu totiž môžete ukončiť pomerne jednoducho, bez dôvodu a často bez výpovednej lehoty alebo s krátkou výpovednou lehotou. Preto sa môže ľahko stať, že zamestnávateľ zostane zo dňa na deň bez pracovnej sily. Zamestnanci pracujúci na dohodu často nevnímajú zamestnávateľa ako dlhodobého partnera, čo sa prejavuje vyššou fluktuáciou. Zároveň môže byť ich motivácia pracovať nižšia než u zamestnancov pracujúcich na trvalý pracovný pomer.

Pre zamestnávateľa môže byť nevýhodou aj fakt, že dohody podliehajú určitým limitom, najmä obmedzenému počtu hodín, čo môže sťažovať plánovanie pracovných kapacít.

Práca na dohodu – Najčastejšie otázky (FAQ)

  • Vzniká dohodárovi nárok na dovolenku?
    Nie. Pri žiadnej z dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru nevzniká nárok na platenú dovolenku. Voľno je individuálne, nie je to zákonný nárok.
  • Môže dohodár dostať výpoveď z dohody bez dôvodu?
    Áno. Dohody sa dajú ukončiť aj bez uvedenia dôvodu, pričom platí spravidla 15-dňová výpovedná lehota, ak nie je v dohode stanovené inak.
  • Bude mať dohodár nárok na PN alebo materskú?
    Nie, pokiaľ dohodár neplatí poistenie. Ak si na dohodu neplatí nemocenské poistenie (napr. z nízkeho príjmu), nemá nárok na dávku v prípade práceneschopnosti (PN) ani na materské. Takéto dávky sa viažu na aktívne poistenie.
  • Koľko hodín možno na dohodu odpracovať?
    Dohoda o vykonaní práce – maximálne 350 hodín ročne u jedného zamestnávateľa. Dohoda o pracovnej činnosti – maximálne v priemere 10 hodín týždenne. Dohoda o brigádnickej práci študentov – maximálne 20 hodín týždenne v priemere.
  • Čo ak dohodár robí na dohodu ako bežný zamestnanec?
    V tomto prípade môže ísť o nelegálny pracovný pomer, tzv. kamuflovanú dohodu, čo je v rozpore so zákonom. Zamestnanec pracujúci na dohodu má v takom prípade právo požadovať klasickú pracovnú zmluvu.
  • Môže dohodár mať viacero dohôd súčasne?
    Áno. Dohodár môže mať viacero dohôd naraz, aj u rôznych zamestnávateľov. Ale pozor, každý druh má svoje vlastné limity hodín, ktoré sa sledujú samostatne pre každého zamestnávateľa.
  • Má dohodár nárok na príplatky za sviatky, nočné alebo víkend?
    Nie. Práca na dohodu nepodlieha príplatkom zo zákona, pokiaľ to nie je výslovne dohodnuté v zmluve. Zamestnávateľ ich môže poskytnúť dobrovoľne.
  • Môže si dohodár zo zárobku na dohodu platiť dobrovoľné poistenie?
    Áno. Môže si sám dobrovoľne platiť nemocenské alebo dôchodkové poistenie, ak chce získať nárok na dávky (napr. materské, dôchodok).
  • Oplatí sa dohodárovi pracovať na dohodu dlhodobo?
    Z právneho a sociálneho hľadiska nie. Práce na dohodu sú výhodné ako dočasné alebo vedľajšie riešenie – pre študentov, dôchodcov či popri inom zamestnaní. Ako hlavný pracovný pomer sú nevhodné, pretože neposkytujú stabilitu ani plnú ochranu práv.
SpäťStrana 3 / 3
Ďalej
Zdroj: Slov-Lex
Tagy:
Simona Kocanová
Simona vyštudovala právo na Právnickej fakulte UK v Bratislave. V Právnych Novinách sa venuje najmä témam z oblasti občianskeho a pracovného práva. V praxi v súčasnosti pôsobí na pozícií exekútorského koncipienta.