Slováci Andrea D. (v čase sobáša 29 ročná) a Karol K. (v čase sobáša 33 ročný) vycestovali do Španielska s cieľom zosobášiť sa s občanmi Nigérijskej federatívnej republiky. Ženích mal vtedy 23 rokov a nevesta 29 rokov (obaja občania Nigérie). Na základe tohto „účelového manželstva“ cudzinci požiadali o povolenie na pobyt za účelom zlúčenia rodiny na území členského štátu Európskej únie. Štandardne týmto povolením zároveň získavajú cudzinci aj možnosť voľného pohybu v krajinách Európskej únie. Slováci mali za sobáš dostať 5000 eur.
Druhý prípad účelového manželstva, ktorý odhalili policajti Národnej jednotky UHCP, uzatvorila Andrea K. (v čase sobáša 19 ročná) v Rakúskej republike. Jej ženích mal 27 rokov a pochádzal z Egypta. Pred svadbou spolu vôbec nežili a cudzincovi bol na základe tohto sobáša povolený pobyt v Rakúsku, samozrejme aj možnosť voľného pohybu v krajinách Európskej únie. Za sňatok dostala 2000 eur.
Trojici Slovákov hrozí po dokázaní viny trest odňatia slobody na dva až osem rokov.
Opakovane upozorňujeme na riziká takéhoto sobáša. Vidina ľahko získaných peňazí je síce lákavá, ale treba myslieť aj na následky - že je to trestný čin, za ktorý hrozí až osem ročné väzenia. A polícia takýmto prípadom venuje patričnú pozornosť.
Z občiansko-právneho hľadiska takéto účelové manželstvo tiež nie je „výhra“, sobáš sa totiž nedá anulovať, a je potrebné rozviesť sa podľa zákonov Slovenskej republiky. Neraz sa však stane, že cudzinci po sobáši „zmiznú“, a o to ťažšie a zdĺhavejšie je s dotyčným rozviesť sa. Účelové manželstvo je Trestným zákonom pomenované ako prevádzačstvo. Občanom Slovenska hrozí za fiktívny sobáš väzenie na dva až osem rokov, cudzincovi hrozí vyhostenie na päť rokov.
Zdroj: PPZ SR