Mimoriadna situácia a zmeny v zákonoch

Vláda SR s platnosťou od soboty  vyhlásila mimoriadnu situáciu v súvislosti  s hromadným prílevom cudzincov na územie Slovenskej republiky, ktorý spôsobuje ozbrojený konflikt na Ukrajine. Okrem toho poslanci Národnej rady SR schválili zmeny v niektorých zákonoch, o ktorých sa dočítate v nasledujúcich riadkoch.

Redakcia 28. 02. 2022 5 min.

    Ako reakciu na stav po ozbrojenom útoku na Ukrajinu, ktorý môže spôsobiť masovú migráciu cudzincov na územie Slovenskej republiky a zvýšiť riziko hybridných hrozieb, v piatok 25. februára 2022 schválila vláda návrh zmien v niekoľkých zákonoch. Následne poslanci NR SR návrh doplnili a zmeny odhlasovali ešte v ten večer. Prezidentka Zuzana Čaputová schválené zmeny obratom podpísala, účinné sú od 26. februára 2022[1].

    Novela zákona o civilnej ochrane vytvára pre vládu právny rámec na vyhlásenie mimoriadnej situácie z dôvodu hromadného prílevu cudzincov. To umožní realizovať opatrenia hospodárskej mobilizácie pre zabezpečenie ich ubytovania, nevyhnutnú organizáciu dopravného a zdravotníckeho zabezpečenia, ako aj s tým súvisiace ukladanie pracovnej povinnosti.

    Úpravy v zákone o azyle umožnia vláde vyhlásiť poskytovanie  dočasného útočiska cudzincom, a to aj bez rozhodnutia Rady EÚ.

    Dočasné útočisko sa poskytuje na účely ochrany cudzincov pred vojnovým konfliktom, následkami humanitárnej katastrofy alebo sústavným, alebo hromadným porušovaním ľudských práv v krajine, ktorej je cudzinec štátnym občanom, alebo u osoby bez štátnej príslušnosti v krajine jej bydliska.

    Cudzinec žiadajúci o poskytnutie dočasného útočiska, ktorý má zabezpečené ubytovanie, sa podľa zákona nebude musieť dostaviť sa do záchytného tábora. Pre potrebu urýchlenia konania o poskytnutie dočasného útočiska sa bude nebezpečnosť cudzinca pre bezpečnosť SR skúmať následne. V prípade skutočností odôvodňujúcich takýto záver sa bude postupovať podľa súčasne platnej právnej úpravy zákona o azyle a dočasné útočisko sa takejto osobe zruší.

    Novela upravuje aj  podrobnosti začatia konania, vrátane rozhodovacích lehôt s ohľadom na očakávaný nápor na kapacity migračného úradu. Pamätá aj na prípady, kedy bude možné poskytnutie dočasného útočiska odmietnuť pre trestnú činnosť cudzinca, prípadne ohrozenie bezpečnosti našej krajiny.

    Poslanci v tejto súvislosti v zákone schválili možnosť financovať poskytnutie ubytovania odídencom, ktorým sa poskytlo dočasné útočisko v SR v súvislosti s vojnovým konfliktom na Ukrajine. Príspevok sa má poskytovať zo štátneho rozpočtu cez obce, na území ktorých sa bude poskytovať ubytovanie. Príspevok sa poskytne prenajímateľovi, pričom výšku príspevkov určí vláda nariadením v závislosti od reálnych potrieb a možností štátneho rozpočtu.

    Na základe novely zákona organizácii činnosti vlády a organizácii ústrednej štátnej správy úrad vlády zriadi fond vzájomnej pomoci pre ľudí postihnutých humanitárnou krízou. Príjmom fondu budú peňažné prostriedky od fyzických osôb alebo právnických osôb, ako aj prostriedky štátneho rozpočtu.

    Do zákona o kybernetickej bezpečnosti pribudol inštitút blokovania,

    „ktorý slúži na efektívne zamedzenie šírenia škodlivého obsahu na internete v súlade so vznesenou spoločenskou požiadavkou na zabezpečenie dôveryhodnosti služieb a aktivít poskytovaných prostredníctvom internetu a ochrany práv osôb zúčastňujúcich sa na týchto aktivitách, ako aj ochrany konečného užívateľa týchto služieb. Škodlivých aktivít na internete z roka na rok pribúda šírením škodlivého obsahu ako aj šírením dezinformácii a zavádzajúcich kampaní,“

    uvádza dôvodová správa.

    Polícii v tejto súvislosti pribudne nové oprávnenie, ktorým je možnosť požiadať Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) o blokovanie dezinformácií a hybridných hrozieb. Inštitút blokovania má platiť do konca júna 2022, rozhodovať o ňom bude NBÚ. 

    Škodlivým obsahom sa rozumie programový prostriedok alebo údaj, ktorý zapríčiňuje alebo môže zapríčiniť kybernetický bezpečnostný incident. Škodlivou aktivitou sa rozumie akákoľvek činnosť, ktorá zapríčiňuje alebo môže zapríčiniť kybernetický bezpečnostný incident, podvodnú činnosť, odcudzenie osobných údajov alebo citlivých údajov, závažné dezinformácie a iné formy hybridných hrozieb. Sofistikovanosť útokov pritom narastá.

    Okrem už spomenutých opatrení 25. februára 2022  schválila vláda v súvislosti s inváziou na Ukrajine financovanie opatrení ministerstva vnútra nevyhnutných pre posilnenie IT infraštruktúry na vonkajšej hranici s Ukrajinou a dobudovanie infraštruktúry azylových zariadení migračného úradu vo výške 13 mil. eur.

    Vyčlenené prostriedky budú použité na rozšírenie ubytovacích, hygienických a personálnych kapacít, ako aj na nákup výbavy pre stanové mestečko pre 500 osôb.  Ministerstvo vnútra posilní technické zabezpečenie vonkajšej hranice s Ukrajinou vrátane dobudovania potrebných komunikačných prepojení policajných pracovísk v tejto oblasti. Nevyhnutné sú aj úpravy v informačných systémoch na evidenciu a lustráciu cudzincov.

    Mimoriadna situácia

    Vzhľadom na aktuálne okolnosti a udalosti je dôležité vysvetliť, čo znamená vyhlásenie mimoriadnej situácie. Podľa zákona o civilnej ochrane sa mimoriadnou situáciou rozumie obdobie ohrozenia alebo pôsobenia následkov mimoriadnej udalosti na život, zdravie alebo majetok. Počas mimoriadnej situácie sa vykonávajú prevenčné opatrenia na záchranu života, zdravia alebo majetku, na znižovanie rizík ohrozenia alebo činnosti nevyhnutné na zamedzenie šírenia a pôsobenia následkov mimoriadnej udalosti.

    Mimoriadne udalosti definuje zákon nasledovne:

    • živelná pohroma,

    • havária,

    • katastrofa,

    • ohrozenie verejného zdravia II. stupňa,

    • hromadný prílev cudzincov na územie SR,

    • teroristický útok.

    Po vyhlásení mimoriadnej situácie sa vykonávajú opatrenia ako napr. záchranné práce, evakuácia, núdzové zásobovanie alebo ubytovanie a môže byť nariadené aj vykonávanie niektorých opatrení hospodárskej mobilizácie, ak to mimoriadna udalosť vyžaduje.

    Je potrebné predchádzať šíreniu paniky a nezamieňať mimoriadnu situáciu s tzv. krízových stavom, ktorý sa ako pojem v legislatíve nevyskytuje, ale jeho vysvetlenie poskytuje Terminologický slovník krízového riadenia a zásady jeho používania, schválený uznesením vlády Slovenskej republiky č. 523 zo 6. júla 2005:

    „Právny stav vyhlásený kompetentným orgánom verejnej správy na určitom území na riešenie krízovej situácie v priamej závislosti od jej charakteru a rozsahu (vojna, vojnový stav, výnimočný stav, núdzový stav). Je spojený so zlyhaním všeobecne platných postupov, nástrojov a mechanizmov riadenia a s potrebou aplikovania zásad krízového riadenia vrátane dočasného obmedzenia základných práv a slobôd“.

    Krízový stav tak zahŕňa aj vojnu a vojnový stav, ktoré sú legislatívne upravené v ústavnom zákone č. 22/2002 Z. z. o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu.

    Mimoriadna situácia nie je pre obyvateľov SR novinkou, na území SR trvá v súvislosti s ochorením COVID-19 už od 12. marca 2020 nepretržite.

    zdroj: tlačová správa Ministerstva vnútra SR