Začiatkom marca tohto roka prišiel na oddelenie železničnej polície v Trenčíne 55 ročný Ukrajinec, aby si vybavil doklady. Tvrdil, že mu ich ukradli a zároveň požiadal o azyl. Policajti ho preto odovzdali kolegom a odviezli do Útvaru policajného zaistenia pre cudzincov do Medveďova. Už vtedy zrejme vedel, že je po ňom vyhlásené pátranie, pretože pri poskytovaní svojich údajov klamal. Uviedol nepravdivé údaje o mene, priezvisku, dátume narodenia aj štátnej príslušnosti. Medzinárodné pátranie bolo po ňom vyhlásené až začiatkom apríla tohto roka.
Vďaka tomu, že cudzinecká polícia preveruje odtlačky prstov každého jedného nelegálneho migranta, sa podarilo odhaliť pravdu. Ak by polícia cudzinca preverovala iba podľa ním poskytnutých osobných údajov, neodhalila by jeho skutočnú totožnosť. Nezistila by ani to, že je v medzinárodnom pátraní. Cudzinecká polícia aj spolu s INTERPOL-om zistili, že má ísť o páchateľa závažnej násilnej trestnej činnosti. Maďarské justičné orgány na neho vydali európsky zatýkací rozkaz. Ide o 55 ročného muža ukrajinskej národnosti, ktorý mal ešte v deväťdesiatych rokoch v Maďarsku svoju obeť najprv uniesť a následne žiadať výkupné. Keď však výkupné nedostal, mal svoju obeť zabiť.
Porovnávanie odtlačkov prstov je veľmi efektívne riešenie, ktorého úspešným príkladom je práve aj tento prípad. Jeho daktyloskopické odtlačky boli porovnané aj v databáze INTERPOL-u. Pozitívny výsledok odhalil, že cudzinec je hľadaný na medzinárodnej úrovni. Pre ďalšie potvrdenie identity bol využitý aj ďalší systém INTERPOL-u, a to biometrické rozpoznávanie tváre. Identita bola potvrdená aj touto metódou napriek faktu, že boli použité fotografie značne rozdielnej kvality vyhotovené s veľkým časovým odstupom.
Muž je momentálne vo väzbe a justičné orgány budú rozhodovať o jeho vydaní do Maďarska.
Zdroj: PPZ SR