Materské je nemocenská dávka poskytovaná Sociálnou poisťovňou z dôvodu tehotenstva alebo starostlivosti o narodené dieťa. Zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov (zákon o sociálnom poistení) upravuje materské v ustanovení § 48 a nasledujúcich.
Nárok na materské
Nárok na vyplatenie materskej má poistenec, ktorý bol najmenej 270 dní nemocensky poistený v období posledných dvoch rokov. Okrem matky dieťaťa, ktorej sa materské poskytuje, môže sa poskytovať aj iným poistencom, ktorými sú:
- otec dieťaťa ak:
matka zomrela,
ak sa podľa lekárskeho posudku matka o dieťa starať nemôže alebo nesmie pre jej nepriaznivý zdravotný stav, ktorý trvá najmenej jeden mesiac a matka nepoberá materské alebo rodičovský príspevok,
do uplynutia šesť týždňov,
najskôr po uplynutí šesť týždňov odo dňa pôrodu, a matka nepoberá materský alebo rodičovský príspevok na to isté dieťa,
manžel matky dieťaťa ak sa podľa lekárskeho posudku matka o dieťa starať nemôže alebo nesmie pre jej nepriaznivý zdravotný stav, ktorý trvá najmenej jeden mesiac a matka nepoberá materské alebo rodičovský príspevok,
manželka otca dieťaťa, ak sa stará o dieťa, ktorého matka zomrela,
fyzická osoba, ktorá sa stará o dieťa na základe rozhodnutia príslušného orgánu.
Okrem toho, oprávnenou osobou je:
zamestnanec, ktorému poistenie platí zamestnávateľ,
povinne nemocensky poistená samostatne zárobkovo činná osoba,
dobrovoľne nemocensky poistená osoba,
fyzická osoba, ktorej vznikol nárok na materské po zániku nemocenského poistenia v ochrannej lehote, ktorá je spravila 7 dní ako ustanovuje zákon.
Výška materského
Zákon o sociálnom poistení vymedzuje v § 53 výpočet materskej ako 75% z denného vymeriavacieho základu alebo z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu. Denný vymeriavací základ možno vymedziť ako: podiel súčtu vymeriavacích základov, z ktorých poistenec platil poistné na nemocenské poistenie v rozhodujúcom období a počtu dní rozhodujúceho obdobia. Pokiaľ by šlo o osobu dobrovoľne poistenú, jej vymeriavací základ bude pravdepodobný, ktorý je určený ako jedna tridsatina vymeriavacieho základu, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za kalendárny mesiac, v ktorom vznikol nárok na nemocenskú dávku.
V roku 2025 bude maximálny denný vymeriavací základ stanovený na 94,0274 eura (pre rok 2024 platí suma 85,7425 eur), čo znamená, že maximálna suma materskej dávky bude:
- 2 115,70 eura za mesiac s 30 dňami,
- 2 186,20 eura za mesiac s 31 dňami.
Pre získanie tejto maximálnej sumy musí poistenec dosahovať hrubú mesačnú mzdu približne 2 860 eur.
Musí živnostník počas materskej prerušiť živnosť?
Živnostníci nemusia povinne prerušiť alebo zrušiť živnosť, aby mohli poberať materské. Môžu svoju živnosť dočasne pozastaviť, ak to považujú za potrebné z hľadiska svojej situácie a finančných možností.
Pozastavenie živnosti môže byť výhodné z týchto dôvodov:
- Nižšie odvody – Pozastavením živnosti sa vyhýbajú plateniu niektorých odvodov do Sociálnej a zdravotnej poisťovne, pretože pozastavením živnosti zaniká povinnosť platiť odvody na sociálne poistenie (okrem dôchodkového poistenia, ak ho nechcú prerušiť).
- Nižšie dane – Pri pozastavení živnosti nevzniká povinnosť platiť daň z príjmov za obdobie, kedy živnosť nie je aktívna.
Od 1. januára 2024 platí vylúčenie povinnosti platiť poistné počas materskej, obdobie sa započítava do dôchodkového poistenia
Od 1. januára 2024 zamestnanci a SZČO nemusia platiť poistné na sociálne poistenie v období, keď poberajú materské alebo by im nárok naň trval (ak však nesplnili 270 dní nemocenského poistenia, dávka materské im priznaná nebude). Tento nárok sa automaticky zohľadňuje pre dôchodkové poistenie, bez potreby ďalších tlačív.
Zamestnanci a SZČO, ktorí poberajú materské alebo im povinnosť platiť poistné bola vylúčená do konca roka 2023, pokračujú v tomto režime automaticky aj po 1. januári 2024. Nie je potrebné oznamovať nič Sociálnej poisťovni.
Zamestnanci alebo SZČO, ktorí si do 31. decembra 2023 uplatňovali rodičovskú dovolenku alebo nepoberali materské, musia Sociálnej poisťovni doručiť žiadosť o materské, ak chcú od 1. januára 2024 získať výhody vylúčenia povinnosti platiť poistné.
Prečítajte si aj: Nárok na materské