Smernica o rodičovskej dovolenke
V roku 2010 bola na pôde Európskej únie prijatá Smernica 2010/18/EÚ z 8. marca 2010, ktorou sa vykonáva Rámcová dohoda o rodičovskej dovolenke, tiež známa ako Smernica o rodičovskej dovolenke. Táto nahradila pôvodnú Smernicu o rodičovskej dovolenke 96/75/EC z 3. júna 1996. Na základe Smernice sa poskytuje pracovníkom a pracovníčkam, teda najmä osobám pracujúcim na základe pracovnej zmluvy individuálne právo na rodičovskú dovolenku v prípade narodenia alebo adopcie dieťaťa, aby sa mohli o deti starať do veku stanoveného členskými štátmi, najviac do 8 rokov veku dieťaťa. Rodičovská dovolenka sa poskytuje najmenej v trvaní 4 mesiacov a na základe myšlienky podpory rovnosti príležitostí a rovnakého zaobchádzania s mužmi a ženami by mala byť prenosná. Čo však v prípade ak si rodičovskú dovolenku chce čerpať jeden z rodičov dieťaťa napriek tomu, že druhý rodič je nezamestnaný a spôsobilý na starostlivosť o dieťa?
Nepriznanie rodičovskej dovolenky z dôvodu nezamestnaného manžela
V roku 2010 sa grécky sudca pán Maïstrellis uchádzal o priznanie rodičovskej dovolenky v rozsahu 9 mesiacov pri príležitosti narodenia jeho dieťaťa. Táto žiadosť bola okamžite zamietnutá gréckym Ministerstvom pre spravodlivosť, transparentnosť a ľudské práva, a to z toho dôvodu, že manželka pána Maïstrellis bola nezamestnaná, a teda sa mohla starať o dieťa. Prípad sa dostal až pred grécku Štátnu radu, ktorá adresovala Súdnemu dvoru Európskej únie otázku, že či nepriznanie rodičovskej dovolenky mužovi, štátnemu úradníkovi, ktorého manželka je nezamestnaná, je v súlade so Smernicou o rodičovskej dovolenke.
Nárok na rodičovskú dovolenku je individuálnym právom
Súd sa jednoznačne vyjadril, že podľa Smernice o rodičovskej dovolenke je každý z rodičov oprávnený individuálne na rodičovskú dovolenku, ide o minimálnu náležitosť Smernice, ktorá musí byť zachovaná aj v národnej legislatíve. Preto nemožno rodičovi odoprieť právo na rodičovskú dovolenku, a zamestnanecký status manžela v tom nesmie zohrávať žiadnu úlohu.
Súd v tomto rozhodnutí označil grécku národnú legislatívu za priamu diskrimináciu na základe pohlavia, vzhľadom na ustanovenia gréckeho Zákonníka o verejnej službe, na základe ktorého sú matky, ktoré sú štátnymi úradníčkami oprávnené na rodičovskú dovolenku za každých okolností, avšak, v prípade mužov, štátnych úradníkov, tí sú na rodičovskú dovolenku oprávnení len vtedy, ak matka ich dieťaťa pracuje alebo vykonáva profesiu.
Zdroj: CURIA