Kompenzácia za diskrimináciu
Ženám, ale aj mužom narodeným v rokoch 1957-65 nebola zákonom zohľadnená výchova detí pri znížení dôchodkového veku. Za takúto formu diskriminácie im je vyplácaná kompenzácia od Sociálnej poisťovne:
„Kompenzáciu možno priznať iba tým, ktorým sa podľa novej právnej úpravy dôchodkový vek zmenil. Niektorým ženám sa však nezmenil. Ide o ženy narodené v rokoch:
1957 – 1958, ktoré vychovali tri a viac detí,
1959 – 1963, ktoré vychovali päť a viac detí.“
Zároveň platí, že nárok na kompenzáciu majú tie osoby, ktoré by novým spôsobom určený vek dosiahli pred 1. januárom 2021. Osoby, ktoré dovŕšili dôchodkový vek po 31. decembri 2020, môžu ísť do dôchodku skôr od veku určeného podľa nových pravidiel, zákon im preto kompenzáciu nepriznáva.
Za diskrimináciu súvisiacu s neskorším odchodom do dôchodku boli tisíce poistencov odškodnení finančnou kompenzáciou zo Sociálnej poisťovne. O kompenzáciu netreba žiadať, Sociálna poisťovňa ju vypláca automaticky – spolu už takto vyplatila kompenzáciu viac ako 45 200 poistencom. Uvedené sa týka najmä žien od roku narodenia 1957.
Kompenzácia je vyplácaná vo forme jednorazového doplatku k starobnému dôchodku alebo pri poberateľoch predčasného starobného dôchodku vo forme jeho percentuálneho navýšenia.
Vyplácanie kompenzácii sa uskutočňuje v súlade s novelou zákona o sociálnom poistení, ktorá od 1. januára 2021 znížila dôchodkový vek osôb narodených v rokoch 1957 a nasledujúcich.
„Zníženie veku je nastavené tak, aby poistenci, ktorí vychovali deti, mali v porovnaní s dôchodkovým vekom bezdetného poistenca narodeného v tom istom roku znížený dôchodkový vek o 6 mesiacov za každé vychované dieťa. Ak však poistenec takýto dôchodkový vek dosiahol ešte pred 1. januárom 2021, zákon Sociálnej poisťovni ukladá kompenzovať dôchodok, ktorý sa predtým nemohol vyplatiť. Ide o kompenzáciu starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku podľa toho, o priznanie ktorého poistenec žiadal. Kompenzácia neprináleží každému poistencovi, narodenému v r. 1957-65, ale len tým, ktorým nebol pri priznaní dôchodku zohľadnený znížený dôchodkový vek za vychované deti,"
upresňuje Sociálna poisťovňa.
Príspevok účastníkom národného odboja
Jednorazový príspevok vo výške 630 eur vyplatila Sociálna poisťovňa približne 400 priamym účastníkom národného odboja za oslobodenie. Ani o tento príspevok nie je potrebné žiadať, nakoľko bude vyplatený automaticky rovnakým spôsobom, ako je vyplácaný dôchodok – buď na účet v banke alebo poštovým poukazom.
Príspevok je vyplácaný účastníkom národného odboja, ktorým sa vypláca starobný, predčasný starobný, invalidný alebo vdovský/vdovecký dôchodok, a ktorí sa zúčastnili operácií súvisiacich s druhou svetovou vojnou.
Zastavenie exekučných zrážok dôchodcom
Nakoľko sa k 1. júlu 2021 zvýšili životné minimum zo sumy 214,83 eura na 218,06 eura, Sociálna poisťovňa prepočítala dôchodcom v exekúcii ich exekučné zrážky.
„Zvýšenie životného minima znamená, že exekvovaným dôchodcom sa zvýši výška dôchodku, ktorý po zrážke dostávajú zo Sociálnej poisťovne. Ide o skupinu približne 30 500 dôchodcov – z nich bude mať 30 tisíc exekučnú zrážku zníženú a ďalším 500 dôchodcom sa výkon exekučnej zrážky zastaví,“
uvádza Sociálna poisťovňa.
Zvýšenie životného minima ovplyvňuje minimálnu čiastku, ktorá musí dôchodcovi ostať na osobnú spotrebu po vykonaní zrážok. Z toho dôvodu sa dôchodcom zvyšuje dôchodok a znižuje suma exekučnej zrážky. Ak je výška dôchodku nižšia ako minimum, ktoré musí ostať, vykonávanie exekučných zrážok sa ukončí.
Elektronická komunikácia s inštitúciami Európskej únie
Údaje o poistencoch si dokáže Sociálna poisťovňa vymieňať s inštitúciami sociálneho zabezpečenia v Európskej únii aj elektronicky. Program EESSI (Elektronická výmena informácií o sociálnom zabezpečení) má zabezpečiť bezpečný prenos informácií a znížiť byrokraciu – dokladovanie, priznávanie a samotné vyplácanie sociálnych dávok by tak malo byť jednoduchšie a najmä rýchlejšie.
Poistenci pohybujúci sa za prácou v rámci Európskej únie budú mať zjednodušené preukazovanie sa medzinárodným formulárom PD A1, ktorého platnosť si po novom môže overiť aj zahraničná inštitúcia.
Výhody pocítia aj občania, ktorí si potrebujú vybaviť v členských krajinách Európskej únie vybaviť nemocenskú dávku alebo export dávky v nezamestnanosti. Sociálna poisťovňa si dokáže vyžiadať potrebné informácie z iného členského štátu a občan tak nebude musieť zabezpečovať a predkladať rôzne potvrdenia a formuláre.