Lawstyle

ROZHOVOR: Ján Šikuta o Európskom súde pre ľudské práva, korupcii a vymožiteľnosti práva
Sme veľmi radi, že nášmu portálu PravneNoviny.sk poskytla rozhovor významná osobnosť slovenskej právnickej obce, JUDr. Ján Šikuta, Ph.D., bývalý sudca Európskeho súdu pre ľudské práva a terajší sudca Najvyššieho súdu SR. Rozhovor, ktorý prebehol v čase jeho pôsobenia na ESĽP v roku 2013, vás zaujme najmä jeho skúsenosťami s pôsobením v tomto významnom orgáne ochrany základných práv.

Prostitúcia. Prospela by legalizácia?
Prostitúciu ľudia poznajú ako najstaršie remeslo. V našej spoločnosti existuje už od nepamäti. Je však prostitúcia len spoločenský inštitút alebo sa naň môžeme pozrieť s nadhľadom a pragmaticky a začleniť prostitúciu tak niekde medzi právne inštitúty ako podnikateľskú činnosť, ktorej príjmy sú predmetom zdanenia?

Uplatňovanie vodcovského modelu vo vojnovej Slovenskej republike
„V jednom národe môže byť len jedna vôľa a jeden prejav tejto vôle, vodca.“ V nasledujúcom príspevku autor analyzuje inštitút vodcovstva ako monokratickej formy riadenia totalitného štátu v podmienkach vojnovej Slovenskej republiky.

Porovnanie dĺžky praxe advokátskych koncipientov v SR a členských štátoch EÚ
Akú dĺžku advokátskej praxe koncipientov majú iné členské štáty EÚ a aké sú hlavné argumenty pre jej zmenu?

Vzdelávanie právnikov aj po ukončení štúdia
Predposledný májový týždeň sa pre podaktorých začal v študentskom duchu. V Bratislave sa totižto konal seminár venovaný problematike Vyporiadania bezpodielového spoluvlastníctva manželov v konkurznom a exekučnom konaní.

Mediátor alebo advokát? Aký je medzi nimi rozdiel.
Obe tieto činnosti sú zamerané na prácu s klientom a komunikáciu za účelom dosiahnuť vyriešenie sporu. Napriek tomu nie vždy je výsledkom ich činnosti spokojnosť strán, či už ide o neúspech v súdnom konaní, alebo nedosiahnutie dohody počas mediácie.

Výdavky na výskum a vývoj na Slovensku sú pod priemerom EÚ
Výskum a vývoj patria k prioritám EÚ, vďaka svojej nevyhnutnosti pre dlhodobý udržateľný rozvoj krajín. Empirické výskumy poukazujú na závislosť rastu produktivity od hrubých domácich výdavkov na výskum a vývoj vyjadrených ako percento HDP (napr. Coccia 2009). Lisabonská stratégia EÚ stanovila štátom únie ako cieľ vynaložiť 3 % HDP na výskum a vývoj. Keďže tento cieľ nebol do pôvodného termínu roku 2010 splnený, nová stratégia Európa 2020 ho znovu adoptovala ako jeden z piatich kľúčových cieľov pre EÚ.

V treťom štvrťroku HDP rástlo
Podávame Vám krátky komentár k odhadu rastu HDP za tretí štvrťrok tohto roku.