# právnik
Zakladanie obchodných spoločností, compliance projekty, poradentvo a množstvo ďalšej agendy, prislúcha výlučne povolaniu advokátov - aj napriek tomu nachádzame veľké množstvo nekvalifikovaných podnikateľov ako aj jednotlivcov poskytujúcich poradenské služby bez oprávnenia. Kto sú pokútnici?
Slovenská advokátska komora pri príležitosti blížiaceho sa Dňa advokácie aj tento rok pripravuje bezplatné právne poradenstvo pre občanov.
Okrem situácií, kedy je zastúpenie advokátom povinné sa môžu vyskytnúť aj také prípady, kedy zákon takéto zastúpenie nevyžaduje, ale vyhľadanie právnych služieb vysoko odporúčame.
Právne Noviny sa opäť vydali na cesty. Tentokrát naša redakcia zavítala priamo do centra ekonomických a právnych informácií – EPI. Aký je príbeh vzniku EPI, čo všetko zahŕňa a pre koho je táto online služba užitočná? Dozviete sa v nasledujúcich riadkoch.
Právne služby na Slovensku môžu poskytovať advokáti a ďalšie osoby ustanovené zákonom o advokácii, ako napr. euroadvokáti a pod. Poslanecký návrh na zmenu živnostenského zákona by však umožnil poskytovať právne poradenstvo aj neadvokátom.
Počúvanie podcastov sa za posledné roky výrazne rozšírilo aj na Slovensku – či už majú formu rozhovorov, relácií alebo tematických monológov na rôzne témy. Doba je rýchla a je príjemné si cestou do práce alebo počas prestávky online vypočuť nové informácie o aktuálnych témach. Vybrali sme pre Vás prehľad podcastov s právnym zameraním a spýtali sa právnikov, aké konkrétne podcasty počúvajú.
Opatrenia na zamedzenie šírenia koronavírusu neobišli ani súdy a ovplyvnili tak priebeh súdnych pojednávaní. Analytické centrum Ministerstva spravodlivosti spracovalo údaje zo súdov za posledný rok a vydalo materiál, v ktorom zhrnulo dopad pandemických opatrení na súdne pojednávania, pričom pod pojmom súdne pojednávanie sa rozumie hlavné pojednávanie, predbežné prejednanie sporu, pojednávanie, verejné zasadnutie a neverejné zasadnutie a verejné vyhlásenie rozsudku.
Slovenská advokátska komora v nadväznosti na niektoré medializované otázky týkajúce sa výkonu obhajoby zaujala v stanovisko a zverejnila odporúčaný postup pre advokátov, ktorých klienti prejavia záujem spolupracovať s orgánmi činnými v trestnom konaní.
História Slovenska má podobne ako inde vo svete čo-to povedať o právach žien a ich vývoji. V dnešnom článku sa spolu pozrieme na prvé ženy, ktoré na území dnešného Slovenska dosiahli právne vzdelanie a vykonávali svoju právnickú profesiu, ako aj na právo žien voliť a byť volená. Kto boli prvé poslankyne a ako vyzerala ich cesta za touto funkciou, sa dočítate nižšie.
Rozhovor pre Právne Noviny poskytla advokátka a partnerka advokátskej kancelárie Čechová & Partners, pani JUDr. Katarína Čechová, ktorá bola v roku 2018 uvedená do siene slávy v hodnotení Legal 500, za jej dlhoročnú prácu a výsledky dosiahnuté v oblasti práva obchodných spoločností, fúzií a akvizícií. V otázkach sa vyjadrila napríklad aj k situácii, kedy by advokáti mali klienta prenechať konkurencii, alebo aj, prečo by na prípadoch nemali pracovať čisto ženské alebo mužské tímy.