Najvyšší správny súd Českej republiky (NSS ČR) vydal dňa 13. augusta 2024 rozsudok pod sp. zn. 9 Ads 174/2023, v ktorom vyslovil, že ponuka práce zverejnená Českou lekárskou komorou na sociálnej sieti Facebook, v rámci ktorej hľadali „administratívnu pracovníčku – asistentku“, bola diskriminačná voči mužom. Urobil tak po tom, ako sa na neho obrátil Štátny úrad inšpekcie práce pre nespokojnosť s rozsudkom súdu nižšieho stupňa v predmetnej veci.
KONANIE NA SÚDOCH NIŽŠIEHO STUPŇA
Česká lekárska komora zverejnila na svojom profile na sociálnej sieti Facebook ponuku práce, ktorá znela nasledovne
„Ponuka práce, Kancelária Českej lekárskej komory so sídlom Lékařská 2, Praha 5, hľadá administratívnu pracovníčku – asistentku revíznej komisie na plný pracovný úväzok...“.
Oblastný inšpektorát práce vyhodnotil tento inzerát ako diskriminačný, a rozhodnutím uznal Českú lekársku komoru vinnou zo spáchania priestupku podľa zákona č. 435/2004 Sb. o zamestnanosti, teda konkrétne za porušenie zákazu diskriminácie na základe pohlavia. Rovnako bola Českej lekárskej komore týmto rozhodnutím uložená pokuta vo výške 15 000 Kč.
Česká lekárska komora sa voči uvedenému rozhodnutiu odvolala a Štátny úrad inšpekcie práce rozhodnutie opravil, a to tak, že zmenil začiatok plynutia lehoty pre uhradenie pokuty, pričom vo zvyšku odvolanie zamietol a rozhodnutie prvostupňového orgánu potvrdil. Česká lekárska komora následne podala správnu žalobu na Krajský súd v Ostrave, pričom ten rozhodnutie zrušil a vec vrátil na ďalšie konanie. Krajský súd v Ostrave totiž zhodnotil, že nebola naplnená formálna stránka priestupku, nakoľko inzerát nemal diskriminačný charakter. Usúdil, že ženský rod sa vzťahoval iba na označenie ponúkanej pozície, avšak v samotnom popise a požiadavkách sa už spojenie s konkrétnym pohlavím nenachádzalo. Šlo teda podľa neho o limitne prípustnú vyjadrovaciu skratku, ktorou v tomto prípade nebol porušený zákaz diskriminácie. Ďalej sa teda nezaoberal ostatnými námietkami Štátneho úradu inšpekcie práce, týkajúcimi sa závažnosti priestupku či počtu potenciálne dotknutých osôb.
ZÁVERY NAJVYŠŠIEHO SPRÁVNEHO SÚDU
Štátny úrad inšpekcie práce sa obrátil na NSS ČR s kasačnou sťažnosťou, ktorou napadol uvedený rozsudok Krajského súdu v Ostrave, žiadal jeho zrušenie a vrátenie na ďalšie konanie. NSS ČR označil kasačnú sťažnosť za dôvodnú. Dal za pravdu Štátnemu úradu inšpekcie práce v tom, že Krajský súd v Ostrave neprípustne rozdelil nadpis inzerátu a jeho samotný obsah, čím argumentoval v prospech Českej lekárskej komory o tom, že nebola naplnená formálna stránka priestupku. NSS ČR odmietol odôvodnenie Krajského súdu v Ostrave, že ide o prípustnú vyjadrovaciu skratku, aj keď možno z inzerátu odvodiť že hľadajú ženu, ako aj podporný argument, že túto pozíciu zastávali v minulosti výhradne ženy.
Podľa NSS ČR došlo k naplneniu formálneho znaku priestupku, a to konkrétne porušením zákazu formulovať ponuky práce diskriminačným spôsobom. V tomto prípade šlo totiž o diskrimináciu na základe pohlavia, keďže inzerát označením „administratívna pracovníčka – asistentka revíznej komisie“ jasne evokuje, že Česká lekárska komora uprednostňovala ženy ako uchádzačky o toto zamestnanie. Takýto inzerát môže totiž a priori ovplyvniť záujem potenciálnych uchádzačov, ktorí sú mužmi, o takúto pozíciu. Navyše nie je podľa NSS ČR žiaden logický či vecný argument ohľadom toho, prečo by muži takúto prácu vykonávať nemohli.
INZERÁT ČESKEJ LEKÁRSKEJ KOMORY DISKRIMINOVAL MUŽOV
NSS ČR teda rozsudok zrušil a vrátil na ďalšie konanie. Krajský súd v Ostrave bude ďalej viazaný právnym názorom NSS ČR, pričom bude mať povinnosť posúdiť naplnenie materiálnej stránky priestupku, ako aj žalobné námietky, ktorými sa v predchádzajúcom konaní z dôvodu údajnej nadbytočnosti nezaoberal.