Afganistan patrí dlhodobo ku krajinám, kde je rozhodovacia prax členských štátov veľmi rozmanitá - od udelenia azylu, ako najvyššej formy medzinárodnej ochrany, až po zamietavé rozhodnutia s následným návratom do krajiny pôvodu.
Foto: MV SR
Príručka EASO, na ktorej príprave participovali experti z azylových úradov naprieč EÚ, predstavuje pilotný projekt, ktorý má prispieť k väčšej konvergencii azylovej praxi. Dokument, ktorý nie je záväzný, obsahuje okrem výkladu článku 15 tzv. procedurálnej smernice aj postupy, ako posudzovať žiadosti rôznych skupín žiadateľov o azyl diferencované v závislosti od konkrétnej provincie v Afganistane. Ako informovala zástupkyňa EASO, ktorá sa podujatia zúčastnila, ďalšími krajinami, ku ktorým budú spracované obdobné príručky, sú Nigéria a Irak.
Na EASO informačnom dni sa za prítomnosti zástupcov štátnej správy, mimovládneho sektora aj IOMďalej diskutovalo o zbere dát, ich analyzovaní a vyhodnocovaní, ako aj o situácii v krajinách, z ktorých žiadatelia o azyl prichádzajú. Prítomní sa mohli oboznámiť s verejne dostupnou interaktívnou on-line aplikáciou so štatistickými údajmi o utečencoch.
Graf: MV SR
Zamestnanci migračného úradu sa s účastníkmi podelili aj o svoje skúsenosti z hotspotov v Grécku, Taliansku či na Cypre. Len v priebehu tohto roka odpracovali zamestnanci migračného úradu súhrne takmer 450 dní v rôznych členských štátoch EÚ, ktoré sú vystavené migračným tlakom. Od roku 2015 sa zúčastnili na 42 vyslaniach v azylových podporných tímoch pod záštitou EASO.
Zdroj: MV SR