Humanizácia podmienok väzby

Podmienky, v akých sa nachádzajú obvinené a odsúdené osoby, sú na Slovensku dlhodobo kritizované. Ministerstvo spravodlivosti SR pristúpilo k prvému kroku humanizácie a zmierňovania obmedzení osôb vo výkone väzby, o ktorých sa viac dočítate v článku.

Martina Vanc 05. 10. 2021 4 min.

    Cieľom pripravovanej novelizácie zákona o výkone väzby, ktorá sa aktuálne nachádza v predbežnom pripomienkovaní, je zlepšiť štandardy väzobne stíhaných osôb a podmienky výkonu väzby ako takej. Znižovať sa má uplatňovanie jednotlivých obmedzení väznených osôb, pričom novela kladie dôraz aj na posilňovanie pozitívnych sociálnych väzieb prostredníctvom zvyšovania dostupnosti rôznych foriem kontaktu väznených s rodinou.

    Nižšie sa dočítate o niektorých konkrétnych opatreniach, ktoré sa plánujú zaviesť do praxe.

    Rozšírenie telefonického kontaktu

    Podľa aktuálnej právnej úpravy majú obvinení právo telefonovať minimálne dvakrát počas kalendárneho mesiaca v trvaní najmenej 20 minút. Novelizáciou zákona sa má táto možnosť rozšíriť na minimálne 4 dni za kalendárny mesiac v trvaní minimálne 30 minút za jeden deň.

    Zároveň sa upravujú podmienky telefonovania obvinených v kolúznej väzbe, aby aj tieto osoby mohli napĺňať svoje právo na telefonický rozhovor s blízkymi osobami. Obmedziť  toto právo budú môcť orgány činné v trestnom konaní len v mimoriadnych prípadoch, ak by blízka osoba bola stíhaná v tej istej trestnej veci alebo ak by sa preukázala koluzivita na strane blízkej osoby.

    Viac návštev

    Obvinení majú právo prijať návštevu minimálne raz za kalendárny mesiac v trvaní najmenej dvoch hodín.

    Rozšírenie návštev by malo spočívať v zavedení kontaktu obvinených s maloletými deťmi prostredníctvom videonávštevy v trvaní 1 hodiny. Zároveň sa navrhuje, aby bolo možné dvojhodinovú návštevu rozdeliť na 1 hodinu kontaktnej návštevy a 1 hodinu videonávštevy.

    Rovnako ako pri telefonickom kontakte, aj pri návštevách obvinených v kolúznej väzbe sa navrhuje obmedziť možnosť orgánov činných v trestnom konaní neudeliť súhlas s realizáciou návštevy blízkej osoby len za predpokladu, že ide o blízke osoby stíhané v tej istej veci alebo ak je preukázaná koluzivita.

    „Návštevy bude po novom možné vykonať priamym kontaktom aj pre obvinených v štandardnom režime. Obmedziť priamy kontakt bude môcť riaditeľ ústavu len v odôvodnených prípadoch. Doposiaľ bol priamy kontakt spravidla umožňovaný len osobám v zmiernenom režime (obvinený v kolúznej väzbe nemôže byť v zmiernenom režime),“

    uvádza Ministerstvo spravodlivosti SR.

    Umiestňovanie v samostatnej cele

    Obvinení sú umiestňovaní do ciel samostatne v prípade, ak o to požiada orgán činný v trestnom konaní. Navrhuje sa, aby o izolované umiestnenie obvinených v kolúznej väzbe mohol okrem orgánov činných v trestnom konaní požiadať aj súd. Zároveň sa oprávnenie na samostatné umiestnenie zužuje len na prípady obvinených v kolúznej väzbe, kedy je nevyhnutné eliminovať akékoľvek riziká marenia objasňovaných skutočností prostredníctvom spoluubytovaných obvinených.

    Umiestňovanie obvineného do cely izolovane podľa súčasných pravidiel preveruje riaditeľ ústavu na výkon väzby raz za mesiac a posudzuje, či dôvody na samostatné umiestnenie naďalej pretrvávajú.

    Vyplývajúc z navrhovaných zmien by sa samostatné umiestnenie obvineného malo prerušiť na nevyhnutný čas za predpokladu, že väzenský lekár u obvineného zistí vážne ohrozenie zdravia. Najvýznamnejším indikátorom ujmy, ktoré môže izolované umiestnenie obvinenému spôsobiť, je vyššia miera rizika suicidálneho konania.

    Podľa návrhu by sa obvinení mohli umiestňovať do zmierneného režimu a ich predvedenie by bolo možné realizovať aj prostredníctvom video prenosu, samozrejme za súhlasu obvineného.

    Vychádzky

    Právo obvinených na dennú vychádzku je značne obmedzené, podľa aktuálnej úpravy majú obvinení nárok na vychádzku v určenom otvorenom priestoru ústavu na výkon väzby minimálne v trvaní jednej hodiny denne.

    Novelizované ustanovenie by malo zaviesť možnosť riaditeľa ústavu predĺžiť tieto vychádzky. Rezort spravodlivosti uvádza, že takéto predĺženie prichádza do úvahy

    „ako jedno z kompenzačných opatrení pri znížení minimálnej ubytovacej plochy pripadajúcej na jednu väznenú osobu pod zákonom určenú hranicu.“

    Zdravotná starostlivosť

    Zmeny sa majú týkať aj informovania o úraze alebo vážnom ochorení obvineného. Podľa jedného z nových ustanovení by o vážnom ochorení alebo úraze obvineného mal ústav na jeho žiadosť informovať obhajcu alebo inú osobu určenú obvineným. Ak zdravotný stav obvineného neumožňuje jeho komunikáciu s okolím, ústav o jeho ochorení alebo úraze informuje príslušné osoby aj bez jeho výslovnej žiadosti.