Fed by mohol zvýšiť sadzby už začiatkom roka 2015

Minulý týždeň sa uskutočnilo druhé zasadnutie Fed-u v tomto roku, ktoré prvýkrát viedla jeho nová predsedkyňa Janet Yellenová. Fed na ňom podľa očakávaní opäť znížil objem kvantitatívneho uvoľňovania. Objem nakupovaných aktív tak klesol zo 65 na 55 miliárd dolárov mesačne, pričom zníženie bolo rovnomerne rozdelené medzi vládne dlhopisy a hypotekárne cenné papiere (MBS).

Martin Baláž 26. 03. 2014 2 min.
    Kvantitatívne uvoľňovanie v USA Kvantitatívne uvoľňovanie v USA Stack of coins from 4freephotos.com

    Členovia menového výboru pritom v zápisnici konštatovali, že americká ekonomika postupne prekonáva spomalenie, ktoré nastalo na prelome rokov 2013 a 2014. To bolo spôsobené najmä chladným počasím. V prípade, že sa ekonomika aj naďalej bude vyvíjať v súlade s očakávaniami, bude Fed ďalej pokračovať v znižovaní objemu QE v postupných krokoch.

    Okrem toho zo zápisnice vypadla zmienka o 6,5 % miere nezamestnanosti, ktorá bola predtým predpokladom pre ukončenie QE. Guvernéri sa tak na trh práce budú pozerať viac kvalitatívne. Po zasadnutí sa uskutočnila aj tlačová konferencia s Janet Yellenovou. Tá okrem iného vyhlásila, že očakáva úplné skončenie kvantitatívneho uvoľňovania v priebehu jesene. Úrokové sadzby by pritom podľa nej mohol Fed prvýkrát zvýšiť už šesť mesiacov po jeho ukončení. Fed tak po prvýkrát predostrel konkrétnejší časový plán pre zvyšovanie sadzieb (doteraz sa hovorilo iba o ponechaní sadzieb na súčasných úrovniach po „dlhší čas“). Trhy pritom očakávali, že k zvýšeniu sadzieb by mohlo prísť až koncom roka 2015. Yellenovej vyjadrenia tak mali za následok zvýšenie výnosov amerických dlhopisov - hlavne pri splatnostiach 2 – 5 rokov. Vyhlásenia tiež viedli k posilneniu amerického dolára, ktorý sa následne voči euru dostal pod hranicu 1,38 USD.

    Ukončovanie kvantitatívneho uvoľňovania a prípadné blízke zvýšenie úrokových sadzieb by pritom mali v prospech dolára pôsobiť aj naďalej. Posledné dáta z trhu práce (NFP) ako aj minulotýždňové februárové čísla priemyselnej produkcie či údaje z realitného trhu naznačujú pokračovanie ekonomického rastu. Kvantitatívne uvoľňovanieby tak mohlo byť ukončené postupne už na jeseň tohto roka. Zvyšovanie úrokových sadzieb však môže spomaliť prípadná nízka inflácia (tá vo februári klesla na 1,1 % medziročne, pričom cieľ Fed-u je na 2 %). V prípade nízkej inflácie by ale Fed zrejme zvýšenie sadzieb odložil.