Globálne prepojenie s Áziou
Pred pár dňami sa uskutočnilo medzinárodné fórum, na ktorom sa stretli predstavitelia Európskej únie, ako aj Japonska. Išlo o prvé fórum na tému prepájania EÚ a Ázie, a vylepšenia vzájomnej tichomorskej spolupráce.
Hlavným bodom programu bol práve príhovor predsedu vlády Japonska Shinzóa Abea, s ktorým predseda Komisie uzavrel Partnerstvo medzi EÚ a Japonskom pre udržateľnú prepojenosť a kvalitnú infraštruktúru. Toto partnerstvo je z hľadiska EÚ prvým svojho druhu, nakoľko reprezentuje úsilie EÚ o postavenie globálneho aktéra.
Od fóra, ktorého sa zúčastnili vrcholní politickí lídri, riaditelia popredných finančných inštitúcií či výkonní riaditelia popredných obchodných spoločností, si zúčastnené strany sľubujú zvýšenie prepojenosti Európy a Ázie, a to z hľadiska dopravy, obchodu, ale aj ľudských zdrojov.
Iniciatíva proti násiliu páchanému na ženách
V rámci minulotýždňovej schôdze Organizácie spojených národov v New York-u sa odohralo aj stretnutie európskych a svetových lídrov za účelom posilnenia boja proti násiliu páchanému na ženách a dievčatách.
Iniciatíva, ktorá vznikla pred dvomi rokmi pod názov the Spotlight Initiative, sa dnes môže pýšiť 13 štátmi, ktoré vo veľkom prijímajú a aplikujú jej programy. Napríklad v Afrike sa Spotlight zameriava na eliminovanie sexuálneho a genderovo orientovaného násilia, ktoré častokrát zahŕňa činnosti, ktoré sú voči ženám a dievčatám obzvlášť nehumánne, ako napríklad dievčenská obriezka.
V Ázii sa Spotlight venuje najmä problematike obchodu s bielym mäsom a pracovným vykorisťovaním žien. V rámci programu “Safe and fair,“ teda „bezpečne a spravodlivo“ sa iniciatíva Spotlight pričiňuje o to, aby mohli ženy a dievčatá v tomto regióne migrovať za prácou bezpečne.
Obdobne táto iniciatíva pomáha aj v Latinskej Amerike a Pacifickej oblasti, kde bojuje proti vyvražďovaniu žien a domácemu násiliu.
Kto vyrába najbezpečnejšie výrobky?
Európska komisia sa tento rok rozhodla prvýkrát oceniť výrobcov bezpečných výrobkov v rámci EÚ. Cieľom tohto oceňovania je poukázať na tých výrobcov, ktorí idú pri vyrábaní svojich výrobkov nad rámec požiadaviek EÚ.
Špeciálne sa oceňovalo za úsilie o zvýšenie bezpečnosti detí, pričom boli ocenené spoločnosti z Rakúska, Dánska, Fínska, Nemecka, Grécka, Talianska a Holandska.
V kategórii bezpečnosti výrobkov určených na starostlivosť o deti z malých firiem získala bronz firma z Nemecka, striebro si odniesla Dánska spoločnosť a zlato putovalo do talianskej spoločnosti Remy.
Z veľkých firiem v tejto kategórii sa na treťom mieste umiestnila grécka firma, druhé miesto získala nemecká spoločnosť a na prvom mieste sa umiestnila fínska firma Oy.
Viac o výsledkoch týchto ocenení sa dozviete na tomto odkaze.