EU legal shot: September 2019 - 4. vydanie

Ako navštíviť africké univerzity prostredníctvom známeho programu, aké alarmujúce následky dezinformácií o vakcínach priniesol posledný prieskum, ale aj informácie o dosiahnutí miliardového míľnika európskeho kozmického priemyslu prináša dnešné vydanie noviniek z Európskej komisie. Informujte sa o tom, čo sa nás týka.

Martina Rievajová 23. 09. 2019 4 min.

    Rozšírenie programu Erasmus+ o Afriku

    Európska únia sa rozhodla investovať vyše 17 miliónov eur na podporu účasti viac ako 8 500 novovybraných študentov a zamestnancov afrických univerzít na programe Erasmus+ v roku 2019, čím sa napĺňajú slová predsedu Európskej komisie o pomoci africkým študentom.

    Od roku 2014, kedy sa začal tento program výmen medzi Afrikou a Európou, sa uskutočnilo už 26 247 výmen a predpokladá sa, že do roku 2020 to bude 35 000. Tohto roku sa výmen zúčastní 8 555 študentov afrických univerzít a 4 649 študentov európskych univerzít, ktorí takto budú môcť navštíviť univerzity v 53 afrických krajinách, a naopak v 34 európskych krajinách. Študenti budú môcť ostať v cudzích krajinách až na obdobie jedného roka, zatiaľ čo zamestnanci na dva mesiace.

    Navýšený príspevok pomohol zdvojnásobiť počet afrických študentov, ktorí budú môcť okúsiť európske univerzity a vďaka príspevku sa programu Erasmus+ budú môcť zúčastniť aj ďalšie krajiny ako Eritrea, Sierra Leone, Libéria, Kongo a Burundi.

    Viac informácií nájdete tu.

    Globálna hrozba menom nedôvera vo vakcíny

    Európska komisia spolu so Svetovou zdravotníckou organizáciou spoločne v polovici septembra organizovali prvý celosvetový samit o očkovaní. Hlavným cieľom podujatia bolo urýchliť celosvetové opatrenia na zastavenie šírenia chorôb, ktorým sa dá predchádzať očkovaním, a najmä zasadiť sa proti celosvetovému šíreniu dezinformácií o očkovaní.

     Jedným z hlavných dôvodov na usporiadanie samitu bola okrem iného aj strata statusu krajín, v ktorých boli eliminované osýpky až v prípade siedmych štátov v európskom regióne. Nové ohniská tohto ochorenia sú priamym následkom nedostatočnej zaočkovanosti, a to aj medzi dospievajúcimi a dospelými, ktorí ešte neboli očkovaní.

    Alarmujúce sú aj čísla, ktoré hovoria o tom, že v roku  2019 bol celosvetovo nahlásený najvyšší počet prípadov osýpok od roku 2006, pričom sa prudký nárast zaznamenal najmä v roku 2018. Dôvodom takéhoto nárastu je podľa všetkého šírenie dezinformácií o výhodách a rizikách očkovania sociálnymi médiami. Eurobarometer z apríla tohto roka ukázal, že  skoro polovica občanov EÚ verí, že očkovacie látky často spôsobujú závažné vedľajšie účinky, 38% občanov si myslí, že vakcíny spôsobujú choroby, proti ktorým by mali chrániť a až 31% respondentov uviedlo, že vakcíny oslabujú imunitný systém.

    Podľa predpokladov je výsledkom šírenia dezinformácií aj počet nahlásených prípadov osýpok v európskom regióne, ktorých bolo viac ako 90 000, čo presahuje výsledky z roku 2006. Medzi týmito obdobiami mal výskyt osýpok klesajúcu tendenciu.

    Svetová zdravotnícka organizácia vyhlásila, že vakcíny sú účinné a bezpečné, a sú základom každého pevného systému zdravotnej starostlivosti, preto sa budú podnikať opatrenia, ako súčasný stav nedôvery vo vakcináciu zvrátiť.

    Pre viac informácií navštívte tento odkaz.

    Galileo dosiahol míľnik

    Európsky systém satelitnej navigácie, Galileo, dosiahol míľnik miliardy užívateľov smartfónov, ktorí využívajú tento systém.

    Ak ste sa s ním ešte nestretli, ide o navigačný systém, ktorý od decembra 2016 poskytuje „počiatočné služby“, ktoré pomocou signálov na presné určovanie polohy, navigáciu a určovanie času, už teraz zlepšujú každodenný život občanov a aj podnikov. Momentálne až 95% spoločností na trhu so systémami satelitnej navigácie pre smartfóny vyrába čipy, ktoré umožňujú užívanie systému Galileo.

    Súčasne je tento systém prítomný vo všetkých nových modeloch vozidiel v Európe, ktoré sú schválené pre trh, nakoľko sú vybavené systémom eCall, ktorý využíva systém Galileo na oznámenie polohy vozidla záchranným službám. Systém Galileo je tiež integrovaný do digitálnych tachografov nákladných automobilov, čoho cieľom je zabezpečiť dodržiavanie pravidiel týkajúcich sa času jazdy a zlepšiť bezpečnosť cestnej premávky.

    Významným využitím tohto navigačného systému je aj  podpora verejných orgánov, a to vďaka verejne regulovanej službe na použitie v bezpečnostne citlivých situáciách. Štátnym subjektom Galileo poskytuje spoľahlivú a plne kódovanú službu, ktorá počas núdzových a krízových situácií nadobúda  celoštátny význam. Možno ju využiť napríklad pri teroristických útokoch.

    Aj dosiahnutie tohto míľnika preukazuje konkurencieschopnosť a silu európskeho kozmického priemyslu, ktorý je v hodnotovom vyjadrení druhým najväčším na svete.

    Pre viac informácií kliknite tu.