EU legal shot: September 2019 - 3. vydanie

Európska únia sa stala najväčším exportérom potravín, o aké potraviny sa jedná? Európskej komisii bolo predložených viacero návrhov na zápis občianskej iniciatívy, jedna však bola označená za neprípustnú, čo bolo dôvodom?  Od minulého týždňa je v prevádzke nový register, ktorý by mal slúžiť ako prevencia voči teroristickým útokom, o aký register ide? Prečítajte si aj dnes súhrn noviniek z oblasti európskej legislatívy.

Martina Rievajová 16. 09. 2019 4 min.

    Proti-teroristický register

    Do konca minulého týždňa stihol Eurojust, európska agentúra pre justičnú spoluprácu, s podporou Európskej komisie spustiť Proti-teroristický register, ktorého úlohou je pomôcť členským štátom EU s výmenou informácií o teroristických útokoch rýchlym, efektívnym a jednotným spôsobom.

    Momentálne si informácie o podozrivých osobách z teroristických útokov jednotlivé členské štáty medzi sebou zdieľajú, avšak nový register by mal toto zdieľanie urobiť oveľa efektívnejším. Register by mal prispieť k vyhľadávaniu a preukazovaniu prepojení rôznych teroristických útokov, čím by sa mala zvýšiž aj možnosť prevencie pred týmito útokmi.

    Proti-teroristický register by mal byť v prevádzke už od 5.9.2019.

    Prvenstvo vo vývoze poľnohospodárskych potravín

    Európska únia aj tento rok obhájila miesto najväčšieho globálneho vývozcu poľnohospodárskych potravín, keďže celkový export za rok 2018 predstavoval 138 mld. eur.

    Poľnohospodárske výrobky predstavujú 7% hodnoty celkového európskeho exportu v oblasti potravín za rok 2018. Poľnohospodárstvo, potravinársky priemysel a s tým spojené služby pritom vytvára až 44 miliónov pracovných miest v rámci EÚ.

    Potraviny sa pritom najčastejšie vyvážajú do štátov ako sú Spojené štáty americké, Čína, Švajčiarsko a Rusko, pričom tieto štyri štáty predstavujú cieľovú destináciu pre až 40% európskeho vývozu.

     Prvenstvo medzi vyvážanými potravinami si dlhoročne držia vína a vermouth, a za nimi v tesnom závese spirity a likéry. Ďalej sú jednými z najčastejšíie vyvážaných potravín potraviny ako detské jedlo, instantné jedlá, čokoláda a cestoviny.

    Čo sa týka importu, tak EU je druhým najväčším dovozcom poľnohospodárskych potravín. Dovážajú sa najmä také potraviny, ktoré sa buď vôbec alebo len v malom množstve pestujú na území EÚ. Ide teda o tropické ovocie, kávu a svieže alebo sušené ovocie, potom nasleduje krmivo pre zvieratá a produkty ako palmový olej.

    Viac informácií sa môžete dočítať na tomto odkaze.

    Komisia odmietla zaregistrovať občianske združenie

    Európska komisia v posledných dňoch rozhodovala o registrácií 4 európskych iniciatív občanov. Európske iniciatívy občanov sú špeciálnym nástrojom v demokracii, ktorý umožňuje, aby konkrétne právne zmeny v akejkoľvek oblasti, v ktorej má EÚ právomoc, mohli navrhnúť samotní euroobčania a navrhovať aj konkrétne právne predpisy.

    Podmienkou pre registráciu európskej iniciatívy občanov je, že takúto iniciatívu musí tvoriť aspoň 7 občanov, ktoré disponujú právom voliť a títo majú pobyt v aspoň 7 rôznych členských štátoch a samozrejme, musí ísť o návrh v oblasti, v ktorej má Európska komisia právomoc. V prípade, že iniciatíva získa 1 milión podpisov s tým, že aspoň v 7 krajinách dosiahne minimálny počet signatárov, Európska komisia sa musí k návrhu vyjadriť a buď predmetný návrh prijať alebo zamietnuť.

    Európska komisia na základe kontroly splnenia podmienok registrácie zaregistrovala tieto tri iniciatívy:

    1. „Zastavme korupciu v Európe už v zárodku neposkytnutím finančných prostriedkov krajinám, ktorých súdnictvo je aj po uplynutí lehoty neefektívne,“ ktorým chce iniciatíva zaviesť moratóriom na prijímanie platieb zo štrukturálnych fondov a Kohézneho fondu pre novopristúpené štáty spolu s pritvrdenými podmienkami kontroly súdnictva v danom štáte počas stanovenej doby,
    2. „Opatrenia na riešenie naliehavých problémov v oblasti klímy“, ktorá od Komisie žiada dôkladnejšie opatrenia v oblasti klimatických zmien a kompenzácie uhlíka,
    3. „Zachráňme včely a poľnohospodárov! Za poľnohospodárstvo šetrné voči včelám pre zdravé životné prostredie,“ iniciatíva žiada Komisiu, aby prijala právne akty na ukončenie používania syntetických pesticídov do roku 2035.

    Za jedinú neprípustnú iniciatívu bola určená iniciatíva „Zabezpečenie súladu spoločnej obchodnej politiky so zmluvami EÚ a dodržiavania medzinárodného práva“ nakoľko táto oblasť zjavne nepatrí do právomoci Komisie.

    Viac sa o európskych iniciatívach občanov dočítate na tomto odkaze.