Využitie elektronického občianskeho preukazu pri e-službách viacerých štátov EÚ

Európska komisia schválila notifikáciu slovenskej schémy elektronickej identifikácie v najvyššej úrovni zabezpečenia, čo znamená, že všetky členské štáty EÚ budú povinné uznávať naše elektronické občianske preukazy a elektronické povolenia na pobyt cudzinca. Komisia  bude publikovať uvedené rozhodnutie vo svojom úradnom vestníku.

Redakcia 16. 10. 2019 2 min.

     "Občania SR a cudzinci s trvalým pobytom na Slovensku budú môcť vybavovať agendu v zahraničí z pohodlia domova cez internet. Elektronický občiansky preukaz /eID karta/ a povolenie na pobyt cudzinca /eDoPP karta/ sú teda uznanými prostriedkami bezpečnej elektronickej komunikácie aj pre verejné e-služby iných štátov," povedala ministerka vnútra Denisa Saková. Slovenská republika sa tak stala 12-tym štátom EÚ, ktorý úspešne absolvoval notifikačný proces. Do tejto skupiny dnes patria Nemecko, Taliansko, Chorvátsko, Estónsko, Španielsko, Luxembursko, Belgicko, Portugalsko, Veľká Británia, Česká republika a Holandsko. Zároveň pripravujeme prostredie nášho  e-Governmentu na to, aby cudzinci mohli používať slovenské elektronické služby.  

    Vzájomné využívanie verejných e-služieb odstraňovaním prekážok pri cezhraničnom využívaní prostriedkov elektronickej komunikácie vyplýva z Nariadenia Európskeho parlamentu a Rady č. 910/2014 o elektronickej identifikácii a dôveryhodných službách pre e-transakcie na vnútornom trhu /eIDAS/. Nariadenie eIDAS stanovuje podmienky, za akých sa majú prostriedky elektronickej idenfitikácie uznávať a tiež spôsoby, akýmsi štáty vzájomne oznamujú schémy elektronickej identifikácie.

    Slovenská republika začala tento proces v apríli tohto roku – zástupcovia ministerstva vnútra  a úradu vicepremiéra pre investície a informatizáciu sprístupnili ostatným členským štátom potrebnú dokumentáciu. V júni 2019 Slovenská republika odprezentovala našu schému elektronickej idenfifikácie a dohodli sa organizačné detaily jej hodnotenia, ktoré skončilo v septembri 2019.

    "Hodnotenie koordinovalo Dánsko a aktívne sa doň zapojili experti z Francúzska, Nemecka, Talianska, Slovinska a Maďarska. Zaujímali sa o postupy pri prijímaní a vydávaní našich elektronických dokladov, o ich bezpečnostné prvky, kryptografické algorizmy či samotný mechanizmus prihlasovania," doplnila ministerka Denisa Saková. Na základe záverečnej správy z hodnotenia všetky členské štáty EÚ odsúhlasili našu identifikačnú schému na najvyššej úrovni zabezpečenia.

    Zdroj: MV SR