Daňová prognóza predpokladá zvýšenie príjmov
Ministerstvo financií predstavilo svoju novú prognózu daňových príjmov. Oproti novembrovej prognóze očakáva v roku 2013 vyšší výber daní o 261 mil. a v roku 2014 o 189 mil. Pod lepšiu prognózu sa podpísalo najmä zlepšeniu výberu DPH –ktoré naznačujú dáta z druhého polroka 2014. Okrem toho sa očakáva aj zlepšenie pri výbere spotrebných daní a dane z príjmov právnických osôb. Makroekonomické faktory ovplyvňovali prognózu iba minimálne. Prognózu pokladáme za realistickú.
Yellenová v americkom senáte naznačila kontinuitu
Nová predsedníčka Fedu Janet Yellenová minulý týždeň po prvýkrát vystúpila v senáte, kde predniesla polročnú správu o monetárnej politike. Yellenová v prejave naznačila, že Fed pod jej vedením bude pokračovať v doterajšej uvoľnenej menovej politike. Prejav tiež naznačil, že Fed zatiaľ nie je príliš znepokojený januárovým zhoršením indikátorov NFP a ISM, ako ani turbulenciami na rozvíjajúcich sa trhoch. Janet Yellenová aj naďalej očakáva, že Fed bude znižovať objem kvantitatívneho uvoľňovania v postupných krokoch.
Bank of England nechce ohroziť oživenie
Bank of England minulý týždeň predstavila svoj inflačný report, podľa ktorého očakáva infláciu mierne pod svojím 2 % cieľom. BoE zvýšila aj odhad HDP, ktorý by mal podľa nej tento rok rásť tempom až 3,4 %. Napriek tomu však BoE vníma, že v britskej ekonomike sú stále pomerne vysoké nevyužité capacity (t.j. ekonomika rastie pomalšie než je jej potenciál). Preto chce banka aj naďalej udržiavať uvoľnenú monetárnu politiku, a to najbližšie 2 – 3 roky, počas ktorých by túto kapacitu mohla absorbovať.Objem kvantitatívneho uvoľňovania by pritom mal zostať nezmenený až do prvého zvýšenia sadzieb. BoE sa pritom vyjadrila, že nechce svojimi krokmi ohroziť ekonomické oživenie. Vyjadrenia BoE boli pomerne holubičie a naznačili pokračovanie uvoľnenej menovej politiky –čo viedlo k oslabeniu libry.
Taliansky premiér Letta odstúpil
Taliansky premiér Enrico Letta minulý týždeň odstúpil potom, čo mu vedenie jeho Demokratickej strany vyslovilo nedôveru. Letta tak odchádza z funkcie predsedu talianskej vlády po iba 10 mesiacoch vo funkcii. Poslanci expremiérovi vyčítali najmä nedostatočné reformy na podporu ekonomiky. Lettovým nástupcom by sa mal stať Matteo Renzi, ktorý doteraz pôsobil ako starosta Florencie.Výnosy talianskych dlhopisov na odstúpenie vlády zatiaľ výraznejšie nereagovali.
Dlhový strop pozastavený až do marca 2015
Americký kongres minulý týždeň schválil pozastavenie platnosti dlhového stropu až do marca 2015. Americká vláda si tak dovtedy bude na trhoch môcť požičiavať bez obmedzenia. V senáte za návrh hlasovala aj časť republikánov –ktorí navýšenie dlhového stropu minulý rok dlho blokovali. Spojené štáty pritom v dôsledku problémov s navršovaním dlhového stropu stratili svoj AAA rating od agentúry Standard & Poor’s ešte v lete 2011. Pozastavenie platnosti dlhového stropu by tak malo byť pozitívnou správou aj pre rating krajiny.
Nezamestnanosť zrejme v januári mierne stúpla
Tento týždeň bude na Slovensku zverejnená miera nezamestnanosti za január. Predpokladáme, že nezamestnanosť mierne vzrástla a mala by dosiahnuť 13,8 %. Pozitívny vývoj na trhu práce v predchádzajúcich mesiacoch zrejme súvisel najmä s teplejším počasím, ktoré prialo sezónnym prácam. Januárové ochladenie tak zrejme viedlo k vyššiemu počtu nezamestnaných.
Prehľad trhov
Euro minulú stredu voči doláru dočasne oslabilo po slovách člena ECB Benoita Courého o tom, že ECB vážne zvažuje zavedenie negatívnej depozitnej sadzby. Euro však v nasledujúcich dňoch straty zmazalo najmä vďaka lepším výsledkom HDP a voči doláru sa tak obchoduje o 0,4 % silnejšie než pred týždňom.
Meny krajín regiónu V4 voči euru minulý týždeň posilňovali. Česká koruna si pripísala 0,6 % po lepších číslach HDP. Maďarský forint posilnil o 0,8 %, pričom mu tiež pomohli najmä priaznivé výsledky ekonomického rastu. Poľský zlotý posilnil o 0,6 %.
Akciové trhy minulý týždeň rástli vďaka holubičiemu prejavu Janet Yellenovej v senáte a lepším dátam HDP z eurozóny. Nemecký DAX si pripísal 3,5 %, americké S&P 500 vzrástlo o 2,4 %.
Výnosy slovenských štátnych dlhopisov za posledný týždeň klesli, pričom bondy so splatnosťou v roku 2023 sa na sekundárnom trhu obchodujú s výnosmi mierne pod 2,5 %.
Krátkodobé medzibankové úrokové sadzby zostávajú nezmenené s 3 -mesačným euriborom na 0,29 %. Bez výraznejších zmien sú aj dlhšie swapové sadzby: 5-ročné swapy sa obchodujú v okolí 1 %, 10-ročné swapy na úrovni 1,9 %.
Očakávané udalosti vo svete
V Spojených štátoch bude zverejnená zápisnica z posledného zasadnutia Fed-u, ktorá však zrejme neprinesie veľa nového.V eurozóne uvidíme výsledky februárových indikátorov sentimentu ZEW a PMI, pričom trh očakáva ich ďalšie zlepšenie. Okrem toho bude zaujímavé sledovať, či Bank of Japan na svojom zasadnutí nepríde s ďalšími opatreniami na podporenie ekonomiky potom, čo ekonomický rast vo 4. kvartáli výrazne zaostal za očakávaniami.