Ekonomický prehľad 6. týždňa

Ministerstvo financií minulý týždeň predstavilo novú makroekonomickú prognózu – ktorá následne poslúži ako podklad pre prognózu daňových príjmov. Oproti predchádzajúcej prognóze zo septembra minulého roka ministerstvo mierne navýšilo očakávaný ekonomický rast a výrazne znížilo svoje odhady inflácie. Nižšia inflácia oproti predchádzajúcej prognóze bude mať za následok aj nižší rast nominálneho HDP – čo sa prejaví aj na daňových príjmoch. Tie by mohli byť revidované nadol, avšak revízia by nemala byť príliš výrazná (t.j. v radoch niekoľkých desiatok miliónov). Celkovo hodnotíme prognózu MFSR ako realistickú. Vnímame však negatívne riziká najmä pokiaľ ide o trh práce, kde na rozdiel od ministerstva predpokladáme, že nezamestnanosť začne klesať až v roku 2015 (teda nie tento rok ako očakáva ministerstvo). Navyše, prehlbovanie prebytku obchodnej bilancie bude zrejme pomalšie než predpokladá prognóza ministerstva. Okrem toho očakávame mierne pomalší reálny rast ekonomiky – pre rok 2014 na úrovni 1,7 %.

Martin Baláž 11. 02. 2014 4 min.
    Ekonomický prehľad Ekonomický prehľad Stock market increase from 4freephotos.com

    Maloobchodné tržby v decembri medziročne vyššie

    Medziročný rast maloobchodných tržieb v decembri spomalil z novembrových 1,3 % na 0,7 %. Po sezónnom očistení tržby medzimesačne klesli o 0,2 %. Tržby boli vyššie najmä na čerpacích staniciach a v obchodoch s výpočtovou technikou. Vývoj z posledných mesiacov naznačuje, že spotreba domácností zrejme k ekonomickému rastu prispievala pozitívne aj vo 4. kvartáli minulého roka. Po 4-ročnom poklese tak spotreba domácností zrejme zaznamenala v roku 2013 dno.

    Priemysel aj v decembri so solídnym rastom

    Medziročné tempo rastu priemyselnej produkcie v decembri mierne spomalilo, keď dosiahlo 12,2 % (v porovnaní s 12,6 % v novembri).Priemysel tak rástol pomalšie než sme očakávali my aj trh. Stále sa však jedná o pomerne solídne tempo rastu. Samotná priemyselná výroba pritom rástla tempom až 16,5 % - avšak dodávka energií, ktorá je tiež súčasťou indexu priemyselnej produkcie, zaznamenala pokles o 7,8 %. Medzimesačne podľa sezónneho očistenia štatistického úradu však priemyselná produkcia klesla o 1,2 %. Nižší než očakávaný rast priemyselnej produkcie však súvisíaj s revíziami sezónne očisteného časového radu.  

    K rastu aj v decembri najviac prispela výroba automobilov, ktorá bola medziročne vyššia až o 25 %. Sčasti sa jedná o vplyv bázického efektu –keďže koncom minulého roka automobilová produkcia výrazne klesla. K rastu prispievala aj výroba elektrických zariadení, výroba kovov a gumárenská výroba. Naopak, klesla produkcia v oblasti ropných produktov. Za celý rok rástla priemyselná produkcia tempom 5,2 %, pričom priemerný rast vo 4. kvartáli dosiahol 10,6 %. To by sa malo pozitívne prejaviť aj na vývoji HDP.

    Priemyselný sentiment v januári mierne vzrástol, a to najmä pre vyššie očakávania produkcie v najbližších 3 mesiacoch. Tie zrejme súvisia so zlepšovaním sentimentu v priemysle v krajinách eurozóny (najmä Nemecku), ktoré naznačuje najmä indikátor nálady nákupných manažérov PMI. Napriek tomu je pravdepodobné, že  rast priemyselnej produkcie v januári klesne v dôsledku dlhších celozávodných dovoleniek v automobilkách. Stále by sa mal však udržať v kladných číslach.

    Stavebná produkcia v decembri rástla o 10% r/r

    Dobrý výsledok zaznamenala aj stavebná produkcia, ktorá druhý mesiac po sebe rástla. V decembri bola medziročne vyššia o 10,1 % - k čomu však zrejme sčasti prispelo aj teplé počasie. Pod jej rast sa podpísalo najmä zvýšenie novej stavebnej produkcie v tuzemsku. Sentiment v stavebníctve sa pritom v januári ďalej zlepšil, čo naznačuje, že odvetvie už zrejme dosiahlo dno. 

    Zahraničný obchod s najväčším prebytkom v histórii

    lovensku sa minulý rok podarilo dosiahnuť historicky najvyšší prebytok obchodnej bilancie na úrovni 4,4 miliardy EUR. Saldo sa tak medziročne zvýšilo o 22 %. Pozitívne sa vyvíjal export, ktorý medziročne rástol tempom 3,7 %. Import sa zvýšil o 2,5 %. Prebytok obchodnej bilancie tak dosiahol 6 % HDP. Prebytok obchodnej bilancie sa zrejme bude v nasledujúcich rokoch aj ďalej zvyšovať, avšak už pomalším tempom.

    ECB naznačila možnosť jednať v marci

    Európska centrálna banka ponechala minulý týždeň úrokové sadzby nezmenené s hlavnou refinančnou sadzbou na úrovni 0,25 % a depozitnou sadzbou na 0,00 %. Časť trhu pritom očakávala ďalšie zníženie sadzby. Prezident ECB Mario Draghi na tlačovej konferencii vyhlásil, že ECB starostlivo sleduje vývoj inflácie (ktorá v januári opäť spomalila), avšak na prípadné ďalšie kroky potrebuje viac informácií. ECB tak zrejme bude čakať do marca, kedy bude mať k dispozícii nové inflačné projekcie. Na základe nich by mohla prikročiť k ďalšiemu uvoľneniu menovej politiky, a to buď prostredníctvom ďalšieho zníženia základnej sadzby (napr. o 15 bázických bodov), ukončením sterilizácie prostriedkov z programu na nákup dlhopisov SMP či ďalším programom na nákup aktív. Euro po zasadnutí ECB voči doláru posilňovalo.

    Inflácia zrejme v januári klesla na nulu

    Spotrebiteľská inflácia v januári pravdepodobne opäť klesla, a to najmä v dôsledku zníženia regulovaných cien energií. Klesli najmä ceny elektriny, a to o 7 %. Vďaka tomu pravdepodobne medziročná spotrebiteľská inflácia zostane v okolí nuly a harmonizovaná inflácia sa prehupne do záporných čísel. V celej eurozóne inflácia v januári opäť mierne klesla z 0,8 % na 0,7 % medziročne,a to tiež najmä pre nižšie ceny energií.