Ekonomický prehľad 50. týždňa

Prinášame Vám ďalší týždenný prehľad ekonomických noviniek z 50. týždňa tohto roku v ktorom sa, okrem iného, pozrieme na vývoj trhu práce v USA, úrokové sadzby ECB, či najnovšie udalosti na akciových trhoch. 

Martin Baláž 10. 12. 2013 4 min.
    Ekonomický prehľad týždňa Ekonomický prehľad týždňa Stock market increase from 4freephotos.com

    ECB ponechala sadzby nezmenené

    Zasadnutie Európskej centrálnej banky neprinieslo žiadne prekvapenia. Úrokové sadzby zostali nezmenené s hlavnou refinančnou sadzbou na 0,25 % a depozitnou sadzbou 0,0 %. Banka predstavila projekcie ekonomického vývoja v eurozóne. V rámci nich boli odhady inflácie revidované nadol z 1,5 % na 1,4 % pre tento rok a z 1,3 % na 1,1 % pre rok 2014. V roku 2015 by mala inflácia dosiahnuť 1,3 %. Inflácia sa tak počas najbližších rokov bude pohybovať pod cieľom ECB („pod, ale blízko 2 %“). HDP podľa ECB tento rok klesne o 0,4 %. Budúci rok by však mal rásť o 1,1 % (revidované nahor z 1,0 %) a v roku 2015 o 1,5 %. ECB zopakovala vyhlásenie, že jej sadzby zostanú na terajších alebo ešte nižších úrovniach po „dlhší čas“. Podľa Maria Draghiho ECB zostáva pripravená v prípade potreby konať, avšak nerokovala o žiadnom konkrétnom nástroji. Draghi však v diskusii vylúčil možnosť intervencií na menovom trhu.  Pri otázke o možnosti ďalšieho dlhodobého tendra (LTRO) Draghi uviedol, že ak by ECB ďalší tender realizovala, musela by prijať opatrenia, aby sa peniaze z neho skutočne dostali do reálnej ekonomiky. Výsledok zasadnutia ECB bol tak v súlade s očakávaniami trhu.  

    Americký trh práce opäť pozitívne prekvapil

    Počet novovytvorených pracovných miest v Spojených štátoch v novembri dosiahol 203 tisíc, čím prekonal očakávania trhov (185 tis.). Revízie za predchádzajúce mesiace boli tentoraz pomerne nízke a dosiahli dokopy kladných 8 tisíc. Miernym prekvapením bol ďalší pokles miery nezamestnanosti, ktorá klesla z októbrových 7,3 % na 7,0 %. Navyše, miera participácie na pracovnom trhu mierne vzrástla o dve desatiny na 63,0 %. Americký trh práce tak už niekoľko mesiacov po sebe zaznamenáva pozitívny vývoj, čo zvyšuje pravdepodobnosť zníženia objemu kvantitatívneho uvoľňovania už v decembri. Pozitívnou správou bolo aj tempo rastu HDP v Spojených štátoch za 3. kvartál, ktoré bolo revidované nahor z pôvodných 2,8 % na 3,6 % (anualizované čísla, ekvivalent medzikvartálneho rastu o 0,9 %). K pozitívnej revízii prispela najmä výrazne vyššia tvorba zásob. 

    Slovenský priemysel v novembri opäť rástol

    Ako sme Vás včera informovali, tento týždeň boli zverejnené čísla slovenskej priemyselnej produkcie za október. Priemyselná produkcia v októbri pokračovala v pomerne výraznom raste, keď bola medziročne vyššia o 6,8 %. Oproti predchádzajúcemu mesiacu (7,5 %) to predstavuje iba minimálne spomalenie. Výsledok prekonal očakávania trhu (6,1 %) a bol blízko nášho odhadu (7 %). V medzimesačnom porovnaní produkcia vzrástla o 0,4 %. Zlepšenie produkcie naznačoval aj indikátor sentimentu v priemysle.

    Inflácia

    Zverejnená bude aj spotrebiteľská inflácia za november, ktorá zrejme mierne vzrástla. Očakávame, že spotrebiteľská inflácia u nás dosiahne hodnotu 0,7 % medziročne (v októbri dosiahla 0,6 %), pričom k jej zrýchleniu by mali prispieť najmä potraviny a priemyselné tovary. Na medzimesačnej báze by ceny mohli rásť tempom 0,1 %. Podobné mierne zrýchlenie inflácie sme videli aj v eurozóne, kde inflácia v novembri vzrástla z 0,7 % na 0,9 % medziročne. 

    Prehľad trhov

    Zo zahraničia bude tento týždeň dát menej, pričom pozornosť sa sústredí najmä na americké maloobchodné tržby a priemyselnú produkciu v eurozóne.

    Euro za posledný týždeň voči doláru posilnilo, a to aj napriek lepším americkým dátam z trhu práce a HDP. Tie by za normálnych okolností mali pôsobiť skôr v prospech dolára, nakoľko zvyšujú pravdepodobnosť zníženia objemu kvantitatívneho uvoľňovania. Euro tak voči doláru posilnilo o 1 %. 

    Meny regiónu V4 voči euru minulý týždeň obchodovali zmiešane. Česká koruna stratila 0,6 % aj napriek pozitívnym revíziám rastu HDP. Maďarský forint sa aj vďaka pozitívnej revízii HDP obchoduje voči euru na podobných úrovniach ako pred týždňom. Poľský zlotý posilnil o 0,4 % aj pre lepšie čísla PMI.

    kciové trhy začiatkom minulého týždňa zaznamenali korekciu. Kým americké S&P 500 dokázalo straty koncom týždňa zmazať v dôsledku lepších dát z trhu práce a revízie HDP, nemecký DAX zaznamenal 2,2 % pokles.

    Výnosy štátnych dlhopisov sa za posledný týždeň výraznejšie nezmenili. 7-ročné slovenské bondy aktuálne dosahujú výnos na úrovni 2 %, 10-ročné dlhopisy sa obchodujú s výnosmi na 2,6 %.

    Krátkodobé medzibankové úrokové sadzby pokračovali v miernom raste s 3-mesačným euriborom na 0,25 %. Mierne vzrástli aj dlhšie swapové sadzby, pričom 5-ročné swapy sa kótujú tesne pod úrovňou 1,15 % a 10-ročné swapy nad 2,05 %.